Bydgoszcz: Kyfoplastyka balonowa sposobem na złamany kręgosłup

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2009 20:24

Specjaliści z Bydgoszczy leczą złamany kręgosłup za pomocą balona i cementu. Po takim zabiegu pacjenci w ciągu doby są wypisywani do domu.

W Bydgoszczy kręgosłupy po złamaniach spowodowanych osteoporozą, a także złamaniach po wypadkach, leczy się kyfoplastyką balonową. Przeprowadzono już sześć takich zabiegów. Jak zapewnia prof. Wojciech Beuth z kliniki neurochirurgii i neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Jurasza w Bydgoszczy, chorzy czują się dobrze.

Zabieg trwa godzinę. Z pomocą specjalnej prowadnicy, wprowadza się do kręgu specjalny balon. Ten rozprężając się unosi złamany trzon na odpowiednią wysokość. Wówczas balon jest usuwany, a powstała jama wypełniana specjalnym cementem.

Zabieg jest mało inwazyjny. Po wybudzeniu chorzy mogą od razu chodzić, a w pierwszej dobie po operacji są wypisywani do domu. U 90 proc. z nich chorych udaje się zlikwidować ból, u pozostałych zmniejsza się jego nasilenie.

Bydgoska klinika jest jedyną w regionie, która przeprowadza tego typu operacje. Zabiegi te mają wejść do katalogu usług kliniki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum