"Być blisko siebie": rusza X kampania Forum Przeciwko Depresji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2016 12:39

W związku z przypadającym 23 lutego Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją rozpoczyna się X edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji.

Zachorowalność na depresje rośnie wraz z wiekiem i spada dopiero po 60 r..ż. Fot. Fotolia

W tym roku Forum poświęcone jest wsparciu, jakiego chorym na depresję mogą udzielić w chorobie ich najbliżsi, krewni oraz przyjaciele i znajomi. Stąd głównym hasłem tegorocznej kampanii, która potrwa do 8 marca, jest "Być blisko siebie".

Z raportu Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego w Warszawie "Depresja - analiza kosztów ekonomicznych i społecznych" wynika, że w naszym kraju ponad 80 proc. chorych to ludzie młodzi, w wieku produkcyjnym, od 30 do 59 roku życia. Większość z nich to kobiety.

Prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Bartosz Łoza twierdzi, że Polki chorują na depresję dwukrotnie częściej niż mężczyźni i szybciej niż oni tracą siły witalne i energię. Wiele z nich pierwszy kryzys przechodzi po 3-4 miesiącach od urodzenia dziecka, gdy są przeciążone obowiązkami domowymi. Inne kobiety nie wytrzymują obciążenia pracą zawodową i zwykle szybciej się wypalają niż mężczyźni.

Według raportu Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie, aż 90 proc. osób z ciężką depresją nie radzi sobie zarówno w pracy, jak i w codziennych obowiązkach domowych, wycofuje się również z relacji społecznych. Podobne trudności przeżywa co drugi chory z umiarkowaną depresją.

Z tego samego raportu wynika, że zachorowalność na depresje rośnie wraz z wiekiem. W wieku 40-59 lat choruje dwukrotnie więcej osób aniżeli w przypadku ludzi młodszych. Ryzyko depresji spada dopiero po 60. roku życia. Emeryci cierpią na nią dwukrotnie rzadziej niż osoby w średnim wieku.

Organizatorzy X kampanii Forum Przeciwko Depresji zwracają uwagę, że choremu trudno mówić o swoich przeżyciach, otwarcie prosić o pomoc, chociaż bardzo jej potrzebuje. Bliscy powinni okazywać takiej osobie wiele wyrozumiałości i zrozumienia, ale nie należy jej aktywizować "na siłę".

Chorzy nie zawsze wykazują depresyjny nastrój lub skarżą się na wewnętrzną pustkę. U niektórych przeważają zaburzenia snu, anhedonia (utrata zdolności odczuwania przyjemności), rozdrażnienie lub dolegliwości fizyczne.

Leczenie depresji jest długotrwałe. Według wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusza Heitzmana, leczenie ostrej fazy tej choroby trwa zwykle 6-12 tygodni, później konieczna jest terapia podtrzymująca, która trwa co najmniej 6 miesięcy. Konieczne jest jeszcze leczenie zapobiegające nawrotom depresji, ale też pomagające wrócić do pełnej aktywności; powinno ono trwać co najmniej rok.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum