Busko-Zdrój: otworzyli oddział geriatrii i musieli zamknąć - nie ma lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2013 18:42

Brak wystarczającej liczby specjalistów to główny powód złożenia przez dyrekcję szpitala w Busku Zdroju rezygnacji z prowadzenia oddziału geriatrycznego. To jedyny taki oddział w regionie. Dyrektor placówki wysłał już do NFZ prośbę o rozwiązanie umowy.

Busko-Zdrój: otworzyli oddział geriatrii i musieli zamknąć - nie ma lekarzy

- Dyrektor osobiście złożył pismo w którym informuje nas już nie o zawieszeniu oddziału na kolejny okres tylko o likwidacji - powiedziała PAP w piątek (14 czerwca) rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, Beata Szczepanek.

Powstały w styczniu br. oddział zawiesił działalność już w marcu.

Jak powiedział PAP dyrektor szpitala Grzegorz Gałuszka "mimo szeroko zakrojonych starań, nie udało się znaleźć wystarczającej liczby specjalistów". Dodał, że do tej pory szpital dysponował tylko jednym specjalistą w dziedzinie geriatrii, tymczasem do właściwego działania oddziału potrzeba co najmniej 2-3. 

Dyrektor zaznaczył, że rozwiązanie umowy na świadczenia geriatryczne, nie oznacza, że osoby starsze nie będą mogły liczyć na fachową pomoc w szpitalu.

- Złożyłem wniosek do rady społecznej szpitala o zmianę nazwy oddziału chorób wewnętrznych na odział chorób wewnętrznych i geriatrii  - wyjaśnił. Przekonywał, że pacjenci w podeszłym wieku, będą mogli liczyć tam na fachową pomoc, ale w ramach świadczeń internistycznych. 

Jak powiedziała PAP Szczepanek, sytuacja w jakiej znalazła się buska geriatria - jedyny taki oddział w województwie świętokrzyskim - to zła wiadomość dla całego regionu. - Jest nam niezwykle przykro, że doszło do takiej sytuacji. Nadal jesteśmy białą plamą jeśli chodzi o świadczenia geriatryczne - dodała. 

Ponad 15 proc. mieszkańców woj. świętokrzyskiego ma powyżej 65 lat. Region liczy ok. 1,2 mln mieszkańców.

W Polsce działa jedynie 35 oddziałów geriatrycznych z ok. 750 łóżkami; pracuje tam ok. 270 geriatrów. Tymczasem ludzie starsi to ok. 13 proc. społeczeństwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum