×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Burmistrz: 65 proc. nauczycieli ma przeciwciała. Prof. Wąsik: to nie oznacza, że byli zakażeni koronawirusem

Autor: WOK/Rynek Zdrowia12 lutego 2021 16:34Aktualizacja: 12 lutego 2021 16:38

- Sugeruję nie epatować doniesieniami, że "65% badanych ma wytworzone przeciwciała", ponieważ wcale nie oznacza to, że u tych osób wystąpiło zakażenie SARS-CoV-2 - mówi Rynkowi Zdrowia prof. Tomasz Wąsik, szef Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii SUM.

Burmistrz: 65 proc. nauczycieli ma przeciwciała. Prof. Wąsik: to nie oznacza, że byli zakażeni koronawirusem
Prof. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii SUM.

Specjalista skomentował dla nas informację podaną w czwartek (11 lutego) przez burmistrza Muszyny Jana Golbę. Trwają tam intensywne badania nauczycieli i personelu obsługi szkół i przedszkoli na przeciwciała koronawirusa.

„Wyniki badań są zdumiewające. Otóż aż 65% badanych ma wytworzone przeciwciała" - napisał w czwartek w mediach społecznościowych burmistrz Golba.

- Sugeruję, by nie epatować doniesieniami, że „65% badanych ma wytworzone przeciwciała", ponieważ wcale nie oznacza to, że u tych wszystkich osób wystąpiło zakażenie SARS-CoV-2. Obecność przeciwciał równie dobrze może oznaczać, że badane osoby miały tylko kontakt z wirusem - komentuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poza tym nie znamy szczegółów dotyczących metod badań przesiewowych, za pomocą jakich testów były przeprowadzane. Zawsze też część wyników jest fałszywie negatywnych lub fałszywie pozytywnych - przypomina ekspert.

Zaznacza jednocześnie, że warto sięgnąć do bardzo rzetelnych badań, których wyniki zostały opublikowane pod koniec ubiegłego roku przez zespół prof. Miłosza Parczewskiego, kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych PUM w Szczecinie.

- Według tych badań średnio w populacji kontakt z koronawirusem ma około 20 proc. osób. Oczywiście teraz ten odsetek może być wyższy, bo epidemia cały czas galopuje. Między innymi dlatego jestem też przekonany, że oficjalne dane dotyczące liczby zakażeń koronawirusem w Polsce są zaniżone i nie oddają rzeczywistej skali epidemii w naszym kraju - podsumowuje prof. Tomasz Wąsik.

Czytaj także: Testują nauczycieli na przeciwciała koronawirusa. Wyniki - zdumiewające

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum