Bundestag przegania niepełnoletnich z solariów. My też powinniśmy?

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2009 08:51

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już od kilkunastu lat zwraca uwagę na związek opalania się w solarium ze wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory skóry. To główny powód, dla którego niemiecki Bundestag uchwalił 19 czerwca ustawowy zakaz korzystania z solarium przez osoby poniżej 18. roku życia.

Bundestag przegania niepełnoletnich z solariów. My też powinniśmy?

Decyzja niemieckich parlamentarzystów nie dziwi onkologów. W ostatnim czasie gwałtownie wzrasta ilość zachorowań na czerniaka (nowotwór skóry) właśnie wśród ludzi młodych, pomiędzy 20. a 35. rokiem życia. Przyszłość pokaże, czy wprowadzenie u naszego zachodniego sąsiada tak restrykcyjnej regulacji, okaże się skuteczną metodą zapobiegania czerniakowi.

– Kiedyś zachorowania na raka skóry obserwowało się głównie wśród osób starszych. Teraz gwałtownie wzrosła zachorowalność na czerniaka wśród młodych ludzi. Amerykańscy onkolodzy, którzy opublikowali swoje badania w jednym z fachowych czasopism medycznych, stwierdzili, że opalanie się raz w tygodniu w solarium zwiększa ryzyko wyindukowania ze znamion skóry czerniaka aż o 70 proc. – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

A może edukacja zamiast zakazu?
Zdaniem doktora Medera, zakaz wprowadzony w Niemczech to dobry ruch, ale czy w Polsce należałoby zrobić to samo?

– W Polsce zakazy niczego nie załatwią. Wiele osób postępowałoby na przekór i taka prawna regulacja przyniosłaby odwrotny efekt. U nas potrzebna jest edukacja i budowanie świadomości społecznej. Telewizja powinna codziennie emitować spoty reklamowe dotyczące profilaktyki nowotworów skóry, to odniosłoby lepszy efekt – uważa dr Meder.

Dodaje, że ze zdrowotnego punktu widzenia z solarium należałoby zrezygnować w ogóle. Natomiast słońce jest nam potrzebne, tyle że należy z niego korzystać w rozsądny sposób...

– Nie należy opalać się pomiędzy godzinami 12.00 a 15.00. Trzeba nosić nakrycie głowy i używać kremów z filtrem, co najmniej co godzinę – tłumaczy onkolog.

Problem jest poważny
Dlaczego ochrona przed promieniowaniem słonecznym i rezygnacja z solarium są tak bardzo ważne?

Dlatego, że – jak wyjaśnia dr Janusz Meder – nowotwory skóry stanowią około 8-10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych wykrywanych u człowieka. W Polsce stwierdza się ponad 10 tys. nowych zachorowań rocznie i około 2 tys. zgonów na wszystkie nowotwory skóry.

Na czerniaka zapada rocznie około 2 300 osób i z tej liczby umiera 50 proc. ze względu na zbyt późne rozpoznanie. W ostatnich 40 latach stwierdzono czterokrotny przyrost nowych zachorowań na czerniaka, a w ostatnim dziesięcioleciu podwojenie liczby nowych zachorowań.

Paniom, tak bardzo ceniącym piękną opaleniznę, należy przypomnieć, że w przedziale wieku 25-35 lat czerniak jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. U kobiet czerniak lokalizuje się najczęściej w okolicach kończyn, natomiast u mężczyzn w okolicach tułowia oraz głowy i szyi.

Stwierdzono, że do 40. roku życia w czerniaka przekształca się jedno na 200 tys. znamion skórnych, natomiast powyżej 40. roku życia – jedno na 33 tys.

– Promieniowanie przyjmowane przez człowieka kumuluje się, dlatego im więcej w życiu ekspozycji na promieniowanie, tym większe ryzyko zachorowania na nowotwór skóry – przestrzega dr Meder.

W Niemczech, gdzie właśnie wprowadzono zakaz korzystania z solarium przez osoby niepełnoletnie, w 2007 roku raka skóry rozpoznano u 140 tysięcy osób.

Po pierwsze wiedza...
Przypomnijmy, że 27 kwietnia br. – w Dniu Walki z Czerniakiem – odbyła się ogólnopolska akcja bezpłatnych badań stanu skóry oraz znamion. Prof. Jacek Szepietowski, prezes Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, merytorycznego partnera tej kampanii - także zwracał uwagę na potrzebę stałego edukowanie i poszerzania wiedzy Polaków na temat czerniaka.

– Czerniak jest bardzo złośliwym nowotworem powstającym na skórze, w błonach śluzowych lub w błonie naczyniowej gałki ocznej. Wywodzi się z komórek barwnikowych wytwarzających pigment melaninę – tłumaczył prof. Jacek Szepietowski. – Profilaktyka czerniaka polega m.in. na zabezpieczeniu skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz samodzielnej kontroli stanu skóry 2-3 razy do roku.

– Nowotwór ten jest w 90 proc. wyleczalny, jeśli wykryje się go odpowiednio wcześnie – zaznaczył profesor.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum