Bułgaria: można już mówić o epidemii odry

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2019 13:45

W Bułgarii możemy już mówić o epidemii odry - poinformowała w poniedziałek (12 sierpnia) krajowa konsultantka ministerstwa zdrowia ds. epidemiologicznych prof. Mira Kożucharowa. Od lutego do 8 sierpnia odnotowano 1134 przypadki zachorowań na odrę, w tym ponad 700 w Sofii.

Bułgaria: można już mówić o epidemii odry
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W poniedziałek służby sanitarne poinformowały o kolejnym przypadku, tym razem w Warnie, gdzie dotychczas nie odnotowywano zachorowań na odrę.

Według prof. Kożucharowej latem zakażeń jest więcej; tygodniowo odnotowuje się przeciętnie 20 nowych przypadków. W 80 proc. chorują dzieci w wieku do 9 lat. Wiadomo, że epidemia szerzy się w romskich dzielnicach, ponieważ Romowie nie pozwalają na szczepienie dzieci.

Krajowa konsultantka wezwała do wzmożenia kampanii na rzecz szczepień i mobilizacji lekarzy rodzinnych w celu zapobieżenia chorobie. Odra pojawiła się w Bułgarii ponad rok temu; od tamtej pory odnotowano kilka przypadków śmiertelnych.

W Bułgarii szczepienia są obowiązkowe od ponad 40 lat. Według ekspertów istnieje jednak około 20-procentowa grupa nieszczepionych osób w różnym wieku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum