Bułgaria: minister zdrowia kupił szczepionki antygrypowe, teraz jest oskarżony

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2010 14:10

Sofijska prokuratura wszczęła śledztwo przeciw ministrowi zdrowia i żąda jego usunięcia. Leki antygrypowe miały być kupowane po zawyżonych cenach.

Bułgaria: minister zdrowia kupił szczepionki antygrypowe, teraz jest oskarżony
Temida ma rozstrzygnąć czy bułgarski minister zdrowia wydał niepotrzebnie państwowe pieniądze.

Ministrowi Bożidarowi Nanewowi zarzuca się zawarcie umów na dostawy leków i szczepionek na nową grypę, które doprowadziły do strat dla budżetu państwa.

Jest to pierwszy w ostatnich latach przypadek w Bułgarii, gdy oskarżony zostaje członek urzędującego gabinetu. Według sofijskiego prokuratora Nikołaja Kokinowa, Nanewowi zarzuca się niegospodarność i malwersację, za które grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Prowadząca sprawę prokurator Margarita Nemska zapowiedziała, że zażąda usunięcia ministra.

Według publicznego radia, niekorzystne umowy, zawarte przez ministra, dotyczą leku antywirusowego Tamiflu oraz 80 tys. szczepionek na nową grypę. Umowy podpisano w grudniu 2009 r. oraz w lutym 2010 r., kiedy było już wiadomo, że nie ma zagrożenia epidemią.

Prokuratura na swojej stronie internetowej poinformowała, że środki antywirusowe kupiono po zawyżonych cenach. Transakcje doprowadziły do straty w wys. 2,4 mln lewów (1,2 mln euro).

Agencja informacyjna BTA podaje jednak, że prokuratura bada również inne transakcje o łącznej wartości 12 mln lewów (6 mln euro), zawarte przez Nanewa bez przetargów wymaganych przez ustawę o zamówieniach państwowych.

Sofijska prokuratura 29 marca wszczęła dochodzenia w sprawie umów o wartości 2,1 mld lewów (1,05 mld euro) zawartych bez gwarancji finansowych przez poprzedni rząd. Dochodzenia obejmują 150 umów zawartych w trzynastu ministerstwach za czasów koalicyjnego rządu Sergeja Staniszewa (2005-2009).

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum