Brzozów: szpital otwiera oddział hematoonkologii

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2010 15:21

W Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym im. ks. B. Markiewicza w Brzozowie został otwarty w czwartek (24 czerwca) nowy oddział hematoonkologii.

Podkarpacka lecznica jest jedną z najnowocześniejszych placówek onkologicznych w kraju. W ostatnim czasie otrzymała z Ministerstwa Zdrowia dotacje w wysokości ok. 11 mln zł na doposażenie oddziału radioterapii. W szpitalu powstają nowe oddziały, w tym medycyny paliatywnej i hematoonkologii, wkrótce pracę rozpocznie oddział ortopedii onkologicznej.

W lecznicy działają nowe systemy zarządzania radioterapią, kupione zostały dwa tomografy komputerowe i mammograf. Uruchomiono także Zakład Brachyterapii. Jako jeden z nielicznych szpitali onkologicznych, podkarpacki ośrodek posiada specjalistyczną pracownię leku cytostatycznego.

Jak informuje  Dariusz Sawka, dyrektor ds. lecznictwa onkologicznego w brzozowskiej lecznicy, w ostatnich latach nastąpiło potrojenie wartości kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także potrojenie liczby pacjentów objętych obserwacją i leczeniem. Leczy się tu obecnie ok. 13 tys. chorych.

Na uruchamianym obecnie oddziale hematoonkologii, prowadzonym przez dr hab. n. med. Andrzeja Plutę, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie hematologii, lecznica chce wkrótce wprowadzić przeszczepianie szpiku.

Dzień po otwarciu nowego oddziału, w piątek 25 czerwca, w placówce odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Postępy w leczeniu chorób rozrostowych krwi”. Wezmą w niej udział wybitni polscy i zagraniczni onkolodzy i hematolodzy, zajmujący się leczeniem nowotworów układu chłonnego.

Wykłady poprowadzą m.in. dr Paul Cervi z Sauthend University Hospital w Wielkiej Brytanii, dr Idikó Garai z Imaging Centre of PET/CT Medical Diagnostics, University of Debrecen z Węgier oraz wybitni polscy badacze i specjaliści w leczeniu nowotworów krwi, m.in. prof. Anna Dmoszyńska z Kliniki Hematologii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, eksperci z Instytutu Onkologii w Warszawie: prof. Renata Maryniak i prof. Jan Walewski.

Podczas konferencji dyskutowany będzie m.in. postęp w leczeniu chłoniaków nieziarniczych, szpiczaka mnogiego i przewlekłej białaczki limfocytowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum