Brytyjscy specjaliści: ''demencja alkoholowa'' za mało znana i lekceważona

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 sierpnia 2019 19:10

Nadużycie alkoholu może doprowadzić do demencji przypominającej np. chorobę Alzheimera. Różni się jednak tym, że może być odwracalna, jeśli wcześnie zostanie wykryta. Zaburzenie to jest wciąż mało znane i często lekceważone - alarmują brytyjscy specjaliści.

Brytyjscy specjaliści: ''demencja alkoholowa'' za mało znana i lekceważona
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Alcohol Change UK rozpoczęło kampanię, która ma zwrócić uwagę na "demencję alkoholową", jaka grozi ludziom nadużywającym alkoholu. Wiele osób nie zdaje sobie z niej sprawy, a zaburzenie to lekceważone jest nawet przez środowisko medyczne. Tymczasem można je skutecznie leczyć, trzeba tylko je odpowiednio wcześnie wykryć i zaprzestać nadużywania alkoholu. Z tym jest kłopot, bo nawet w Wielkiej Brytanii brakuje ośrodków zajmujących się tymi pacjentami - alarmuje "BBC News".

Andrew Misell z Alcohol Change UK wyjaśnia, że "demencja alkoholowa" objawia się zaburzeniami pamięci krótkotrwałej, w czym przypomina chorobę Alzheimera oraz inne postacie demencji (otępienia). Może wywoływać zaburzenia równowagi oraz trudności w przyswajaniu nowych informacji, a także agresywne zachowania. Powodem jest zanikanie komórek mózgu wywołane nadużywaniem alkoholu, zdarza się nawet u ludzi w średnim wieku.

"BBC" opisuje przypadek 55-letniego Marka Jonesa, u którego stwierdzono demencję w listopadzie 2018 r. Przyznał on, że zawsze lubił wypić kieliszek wina, ale potem sięgał po kolejny kieliszek, tak wypijał jedna butelkę wina dziennie, a nierzadko jeszcze więcej. Kiedy trafił do Royal Liverpool Hospital wykazywał poważne zaburzenia pamięci i nie mógł się poruszać bez balkonika. Diagnoza: "demencja poalkoholowa".

Alcohol Change UK ostrzega, że najbardziej są nią zagrożeni mężczyźni wypijający tygodniowo co najmniej 50 jednostek alkoholu (jedna jednostka alkoholu to 10 g lub 12,5 ml czystego alkoholu etylowego). W przypadku kobiet demencja może się rozwinąć po regularnym wypijaniu ponad 35 jednostek alkoholu.

Bardzo ważne jest wczesne wykrycie "demencji poalkoholowej" i rozpoczęcie rehabilitacji, w tym przede wszystkim odstawienie alkoholu. W Royal Liverpool Hospital, jednym z nielicznych ośrodków zajmujących się tym zaburzeniem, do diagnozowania pacjentów wykorzystuje się zmodyfikowane testy, stosowane u ludzi z podejrzeniem choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji.

Jenna Simon z Royal Liverpool Hospital twierdzi, że jest w stanie ocenić chorych po tym jak się myją, ubierają i przygotowują posiłki, po tym także jak oceniają ryzyko w życiu codziennym, np. na ulicy, lub jak sobie radzą w sprawach finansowanych. "Wystarczy, że podczas przygotowywania jedzenia ktoś zadzwoni, a zapominają o włączonej kuchence i wracają np. do oglądania telewizji, co może być niebezpieczne" - wyjaśnia.

Andrew Misell podkreśla, że w przeciwieństwie do innych rodzajów demencji, zaburzenia mózgu wywołane nadużywaniem alkoholu można zahamować, a nawet je odwrócić. Trzeba tylko odpowiednio wcześnie je wykryć i podjąć właściwe leczenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze