Brytyjscy naukowcy: wirus H7N9 przenosi się między ludźmi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 sierpnia 2013 10:05

W środę (7 sierpnia) brytyjskie pismo naukowe "British Medical Journal" poinformowało o pierwszym przypadku przenoszenia się wirusa tzw. ptasiej grypy H7N9 z człowieka na człowieka. Do zdarzenia doszło w Chinach.

Brytyjscy naukowcy: wirus H7N9 przenosi się między ludźmi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"BMJ" podał, że 32-letnia kobieta zakaziła się wirusem od swojego ojca, opiekując się nim w szpitalu. W przeciwieństwie do chorego mężczyzny, który wirusem zakaził się najprawdopodobniej podczas wizyty na fermie drobiu, nie wiadomo nic o tym, by kobieta miała kontakt z chorym ptactwem. 

Oboje zmarli na skutek niewydolności wielonarządowej. Badania próbek pobranych od obojga wykazały, że szczepy wirusa pod względem genetycznym są niemal identyczne, co przemawia za teorią, że kobieta zakaziła się bezpośrednio od swojego ojca.

Naukowcy podkreślają, że pojedynczy przypadek nie przesądza, że wirus H7N9 rozwinął zdolność do łatwego przenoszenia się między ludźmi. Z drugiej strony może to sugerować, że "nowy wirus ma potencjał pandemicznego rozprzestrzeniania się". 

Zdaniem doktora Jamesa Rudge'a z Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, ograniczone przenoszenie się wirusa pomiędzy ludźmi nie jest zaskakujące, ponieważ obserwowano je w innych szczepach, np. H5N1. - Powinniśmy zacząć się martwić, gdy zaobserwujemy dłuższe łańcuchy przenoszenia wirusa między ludźmi (...), gdy każdy zakażony zakażałby więcej niż jedną osobę - zaznaczył specjalista. 

Wirusem H7N9 zakaziły się dotychczas w Chinach 133 osoby, 43 spośród nich zmarły. 


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze