Brytyjscy demografowie: najwięcej dzieci rodzi się w wakacje

Autor: Głos Pomorza/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2009 10:14

W Europie najwięcej dzieci rodzi się latem i wczesną jesienią. Tak wynika z badań brytyjskich demografów, które zebrali dane na temat porodów w kilku krajach europejskich w latach 1986-1996.

Oddziały położnicze notowały największe oblężenie od maja do połowy września. - Szpitale powinny uwzględnić ten fakt w planach pracy - zauważa autorka badań Melanie Every z Royal College of Midwives w Londynie.

W dni robocze rodzi się znacznie więcej dzieci niż w soboty, niedziele i święta. W tym przypadku jednak nie wynika to z jakichś szczególnych starań rodziców pragnących, aby ich potomstwo nie było „w niedzielę urodzone”, ale z tego, że w dniach wolnych od pracy także oddziały położnicze pracują na zwolnionych obrotach. To najbardziej niebezpieczny czas dla rodzących kobiet.

Tezę tę potwierdzają statystyki przedstawione przez Every i jej kolegów. Najwięcej poronień brytyjskie porodówki notowały w soboty, a martwych porodów - w niedziele. Najwyższą śmiertelność wśród nowo narodzonych dzieci notuje się, gdy większość doświadczonego personelu szpitalnego udaje się na urlop, a zastępują go początkujący lekarze i praktykanci.

- Niestety, właśnie w miesiącach letnich, kiedy urodzeń jest najwięcej, brytyjskie szpitale są pełne młodych adeptów zawodu lekarskiego i pielęgniarskiego - zauważa badaczka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum