PAP/Rynek Zdrowia | 06-03-2017 16:49

Brytyjczycy zoperowali najmłodszego na świecie wcześniaka

Abiageal Peters, która urodziła się w 23. tygodniu ciąży, jest najmłodszą na świecie pacjentką jaką kiedykolwiek operowano z powodu zagrożenia życia - informuje „BBC News”.

Mała pacjentka po czterech miesiącach wróciła do domu. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Dziewczynka ważyła zaledwie 609 gramów i mieściła się w dłoni. Na stół operacyjny trafiło po sześciu dniach od porodu z powodu pęknięcia jelita cienkiego.

Zabiegu ratującego jej życie podjęli się chirurdzy St George's Hospital w Londynie specjalizujący się w chirurgii pediatrycznej. Dr Zahid Mukhtar powiedział, że nikt jeszcze nie operował tak małego pacjenta.

Z informacji BBC opartej na relacji lekarza wynika, że skóra i tkanki dziewczynki były "delikatne jak galareta, a żołądek stał się już czarny."

Nie było pewności czy dziecko przeżyje operację, szanse oceniano na zaledwie 10 proc. Nie było jednak innego wyjścia, ponieważ bez zabiegu dziewczynka nie przeżyłaby na pewno. Według "Mirror" w operacji, która trwała 3 trzy godzony, uczestniczyło 10 osób.

Mała pacjentka po czterech miesiącach wróciła do domu w Esher w hrabstwie Surrey we wschodniej Anglii. Wypisano ją ze szpitala w dobrym stanie.

Lekarze powiedzieli rodzicom dziewczynki Davidowi i Louise'ie, żeby traktowali ją tak samo, jak się postępuje z każdym dzieckiem w tym samym wieku. David przyznał jednak, że i tak się boją o córkę i ciągle sprawdzają, czy jeszcze oddycha. Mają również dwuletnią córeczkę Tarę.