Brudna klimatyzacja w biurowcach powoduje choroby

Autor: Życie Warszawy/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2010 10:15

Do stołecznych przychodni zgłasza się mnóstwo pacjentów z ostrym bólem gardła, gorączką i katarem. - Jedną z przyczyn jest zanieczyszczona klimatyzacja - twierdzą lekarze.

– Udowodniono, że osoby pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych częściej zapadają na infekcje dróg oddechowych niż te przebywające na zewnątrz czy w budynkach nieklimatyzowanych – podkreśla lek. med. Dorota Maziarka z Państwowego Zakładu Higieny. - W instalacjach mogą być brud, kurz, bakterie i grzyby. Jeśli nie są regularnie czyszczone, cząstki tych drobnoustrojów mogą przedostać się do powietrza, którym potem oddychają ludzie.

Okazuje się, że nie ma przepisów, które nakazywałyby firmom czyszczenie klimatyzacji w określonych odstępach czasu. – Możemy tylko kontrolować placówki ochrony zdrowia, które mają obowiązek czyszczenia klimatyzacji co 24 miesiące – mówi Arkadiusz Chełstowski z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. – Na biurowce czy sklepy nie mamy wpływu. To sprawa umowy między najemcą a wynajmującym.

Więcej: www.zw.com.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum