Brodnica: spada zachorowalność na WZW B

Autor: Nowości/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2009 13:46

W Brodnicy trwa Żółty Tydzień, w ramach którego trwa rozpoczęta wiosną akcja promująca szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B.

Brodnica: spada zachorowalność na WZW B
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepionka przeciwko WZW B nie jest obowiązkowa i trzeba za nią zapłacić. W brodnickich ośrodkach cena jednej dawki szczepionki przeciw WZW B różni i kosztuje od około 40 do 50 zł, przy czym należy przyjąć trzy dawki. Sugerowana cena w czasie Żółtego Tygodnia jest o 20-30 procent niższa.

Zarażenie się WZW B może prowadzić do groźnych powikłań u około 10 procent chorych, a u przewlekle zakażonych do rozwoju pierwotnego raka wątroby.

Żółtaczką typu B najczęściej można zarazić się podczas zabiegów medycznych i niemedycznych, np. u kosmetyczki oraz drogą kontaktów seksualnych, a wirusem typu A - przez picie zanieczyszczonej wirusem wody i mytych w niej surowych warzyw, owoców i innych produktów.

W powiecie brodnickim przez pierwszych sześć miesięcy sanepid odnotował tylko jeden przypadek ostrego WZW B i dwa przewlekłe. Brodnicki sanepid od lat 80. prowadzi statystyki dotyczące żółtaczki. Od tamtego czasu do chwili obecnej u 201 chorych wirusowe zapalenie wątroby typu B przebiegało bezobjawowo, a u 40 – bezobjawowe było zapalenie WZW C. W tym samym okresie objawowe WZW B przechodziły 24 osoby, a typu C - 19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze