Brazylia: prezydent Rousseff ogłasza ogólnokrajową kampanię przeciwko wirusowi Zika

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 stycznia 2016 10:13

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff ogłosiła w piątek (29 stycznia) ogólnokrajową kampanię przeciwko przenoszonemu przez moskity wirusowi Zika, który powoduje m.in. nieodwracalne deformacje płodu. O walce z wirusem rozmawiała z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Brazylia: ogólnokrajowa kampania przeciwko wirusowi Zika. Fot. Archiwum

Rousseff poinformowała, że pierwszy etap kampanii przewiduje likwidację rejonów wylęgania się moskitów z rodziny Aedes aegypti. Kampanią, w której uczestniczy wojsko, objęte zostały wszystkie federalne placówki oświatowe, ośrodki zdrowia i inne instytucje państwowe.

Prezydent wezwała cały naród do włączenia się do kampanii, m. in. poprzez likwidowanie zbiorników stojącej wody oraz oddawanie do utylizacji resztek żywności.

- Rząd, kościoły, drużyny piłkarskie, związki zawodowe - wszyscy muszą przyczynić się do eliminowania miejsc lęgowych. Wygramy tę wojnę - powiedziała Rousseff.

Rousseff rozmawiała w piątek o walce z wirusem z prezydentem USA Barackiem Obamą. Uzgodniono ścisłą współpracę w badaniach nad wirusem i opracowaniem skutecznej szczepionki. W USA zanotowano już szereg przypadków zakażenia wirusem Zika.

Przenoszony przez moskity wirus wywołuje szereg groźnych chorób. Jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży; ma powodować m.in. małogłowie u płodu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum