Brakuje ośrodków kompleksowej opieki nad pacjentami z hemofilią

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2016 10:37

Problemy pacjentów z hemofilią nie są rozwiązane. Brakuje ośrodków kompleksowej opieki, standardów udzielania pomocy w sytuacjach nagłych, są też kłopoty z dostępem do profilaktyki krwawień.

Brakuje ośrodków kompleksowej opieki nad pacjentami z hemofilią. Fot. Archiwum

Hematolodzy, przedstawiciele pacjentów oraz resortu zdrowia dyskutowali o tych problemach w czasie debaty zorganizowanej w Warszawie w ramach obchodów Światowego Dnia Chorych na Hemofilię, który przypada 17 kwietnia - informuje dziennik.pl.

Hemofilia to choroba genetyczna, polega na niedoborze czynnika krzepnięcia - VIII w hemofilii A i czynnika IX w hemofilii B. Najważniejszymi objawami tego schorzenia są bardzo bolesne wylewy krwi do stawów, mięśni i organów wewnętrznych.

Specjaliści twierdzą, że ze względu na specyfikę hemofilii i jej powikłań cierpiące na nią osoby powinny mieć ułatwiony dostęp nie tylko do hematologa, ale i do ortopedy, rehabilitanta, stomatologa, do pracowni leczenia bólu, do psychologa.

Wszystko to powinno być zapewnione w ośrodkach kompleksowej opieki nad pacjentami z hemofilią. Ich powstanie zakłada Narodowy Program Leczenia Chorych na Hemofilię i Pokrewne Skazy Krwotoczne na lata 2012-2016.

Hemofilia i pokrewne jej skazy krwotoczne są także grupą najgorzej wycenionych przez NFZ chorób w hematologii. Szpitale nie chcą przeprowadzać operacji u chorych na hemofilię, gdyż ponoszą na ich hospitalizacji znacznie wyższe koszty niż zwraca im NFZ. Obecnie trwa weryfikacja wyceny procedur medycznych przez NFZ.

Więcej: www.zdrowie.dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum