Brakuje geriatrów i łóżek szpitalnych dla seniorów. Plany rządu są ambitne

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2021 18:44

Naszym celem jest zwiększenie szpitalnej bazy łóżek geriatrycznych o dodatkowy tysiąc - mówił wiceminister Waldemar Kraska podczas rozpatrywania przez Sejmową Komisję Zdrowia informacji ministra zdrowia o stanie opieki geriatrycznej w Polsce.

Brakuje geriatrów i łóżek szpitalnych dla seniorów. Plany rządu są ambitne
Obecnie w Polsce funkcjonuje 58 oddziałów geriatrycznych, które dysponują łącznie 1208. łóżkami. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)
  • Obecnie w Polsce jest 504 lekarzy geriatrów, z czego 491 wykonuje aktywnie swój zawód.
  • Funkcjonuje 58 oddziałów geriatrycznych, które dysponują łącznie 1208 łóżkami 
  • Waldemar Kraska: - Planujemy przekształcenie części łóżek w oddziałach o niskim obłożeniu na łóżka geriatryczne
  • Wiceminister zdrowia: - Od 2003 roku geriatria jest dziedziną priorytetową i miejsc rezydenckich jest tyle, ile zgłoszonego jest zapotrzebowania

- Osoby starsze zmagają się z dolegliwościami szczególnie o charakterze przewlekłym, ale także związane z wielochorobowością. Jak pokazują badania PolSenior 2 z grudnia 2020 roku, wielochorobowość występuje u prawie 70 proc. osób w wieku od 60 do 64 lat. Wzrasta to z wiekiem, do 90 proc u osób w grupach najstarszych. Dlatego tak ważne objęcie tych grup opieką geriatryczną - podkreślał w czwartek (25 lutego) wiceminister Kraska.

Dodał, że podstawowym zadaniem wobec seniorów jest zapewnienie im odpowiedniej ilości specjalistów, którzy mogliby nad nimi opiekę sprawować. Jak informował, obecnie w Polsce jest 504 lekarzy geriatrów, z czego 491 wykonuje aktywnie swój zawód. W latach 2008 - 2020 nastąpiło podwojenie liczby specjalistów w tej dziedzinie.

Mało chętnych na specjalizację z geriatrii

- Obecnie w trakcie specjalizacji w dziedzinie geriatrii jest 127 osób, z czego 35 specjalizuje się w trybie rezydenckim a 92 osoby poza tym systemem - informował wiceminister. Jak wyjaśniał, tak duża liczba specjalizujących się w trybie pozarezydenckim wynika z tego, że najczęściej jest to dla lekarzy kolejna specjalizacja. Zauważył, że młodzi lekarze nie wybierają tej specjalizacji często, ponieważ wymaga ona dojrzałości emocjonalnej i doświadczenia życiowego.

Wiceminister Kraska podkreślił, że od 2003 roku geriatria jest uznawana za dziedzinę priorytetową i miejsc rezydenckich jest odpowiednio tyle, ile zgłoszonego jest zapotrzebowania. Wskazywał na wzrost finansowania świadczeń dla starszych pacjentów w POZ. Lekarz otrzymuje za nich wielokrotnie wyższe wynagrodzenie niż za pacjentów młodszych (w wieku 66 do 75 - jest ono 2,5 razy wyższe, dla pacjentów powyżej 75 roku życia i w DPS-ach to wynagrodzenie jest 3 razy wyższe). Podobnie ma się wynagrodzenie dla pielęgniarek.

- Także w opiece ambulatoryjnej świadczenia dla osób starszych zostały wyodrębnione. W 2020 roku wprowadziliśmy nielimitowane świadczenia w endokrynologii, kardiologii, neurologii, ortopedii i traumatologii narządów ruchu - podkreślał wiceminister zdrowia.

Tysiąc łóżek geriatrycznych więcej

Jak poinformował obecnie w Polsce obecnie funkcjonuje 58 oddziałów geriatrycznych, które dysponują łącznie 1208 łóżkami a ze świadczeń w tych oddziałach skorzystało 2,4 mln osób. Jeśli natomiast chodzi o program w zakresie tzw. leków 75+ od września 2016 roku systematycznie zwiększa się liczba na tej liście substancji czynnych i obecnie jest znajduje się na niej 2051 produktów, co stanowi prawie 50 proc. leków refundowanych a w ciągu 4 lat wydatkowano na ten program 2,472 mld złotych, a skorzystało z niego ponad 3 mln seniorów.

- W listopadzie 2020 roku weszła w życie ustawa o Funduszu Medycznym. W jego ramach postały cztery subfundusze a jeden z nich - modernizacji podmiotów leczniczych - ma wspierać szpitale udzielające świadczeń w zakresie geriatrii. Planujemy przekształcenie części łóżek w oddziałach o niskim obłożeniu na łóżka geriatryczne i tworzenie nowych miejsc szpitalnej opieki seniorów. Naszym celem jest zwiększenie szpitalnej bazy łóżek geriatrycznych o ich dodatkowy tysiąc - mówił wiceminister.

Niedojrzali emocjonalnie?

Jak podkreślała posłanka Marcelina Zawisza (Lewica) twierdzenie, że lekarze, którzy wybierają specjalizację z zakresu geriatrii, a później z niej rezygnują, są niedojrzali emocjonalnie - jest obraźliwe.

 - Mamy problem związany z brakiem geriatrów. Są lekarze, którzy się na tę specjalizację decydują, ale szybko z niej odchodzą. Profesor Barbara Bień mówi, że dzieje się tak w 90 proc. przypadków, ale wynika to ze złego finansowania geriatrii i braku zachęt, aby młodzi ludzie chcieli pracować w tym obszarze -  stwierdziła posłanka Zawisza.

- Jeżeli to rzeczywiście jest wynik złego finansowania, to może należałoby podnieść wyceny świadczeń w tym zakresie i lepiej geriatrię opłacać. Uciekanie się do stwierdzenia, że ktoś jest niedojrzały emocjonalnie jest niewystarczające i obraźliwe - dodała.

Poseł Jan Szopiński (Lewica) postulował z kolei konieczność działań, mających na celu zwiększenie w Polsce liczby lekarzy geriatrów. Pytał, czy ministerstwo ma pomysł na to, aby lekarze chcieli się specjalizować w tej dziedzinie i w niej pracować. Zwracał też uwagę na konieczność podejmowania działań, aby w szpitalach powstawały oddziały geriatryczne .

Poseł Michał Szczerba (PO) w czasie dyskusji wskazał na niedoszacowanie wyceny procedur świadczonych starszym pacjentom, z wielochorobowością.

 - Problemem, który obserwuję od wielu lat jest kwestia fikcyjnych usług rehabilitacyjnych w placówkach opieki nad osobami starszymi. Tam jest jeden etat fizjoterapeuty na 30 pacjentów, którzy są głównie leżący. Czy w tym zakresie planowane są przez ministerstwo, wespół z NFZ, jakieś działania, aby to zmienić - pytał.

E-recepta zwalczy polipragmazję?

Wielu posłów interesował problem polipragmazji wśród osób starszych i pytało ministra czy jest możliwość, aby za pomocą systemu e-recepty nadzorować, a także uświadamiać lekarzy, że nadużywanie leków szkodzi.

Poseł Bolesław Piecha (PiS) pytał wprost wiceministra, czy jest możliwość, aby każdy lekarz, przyjmując pacjenta w ramach POZ czy AOS mógł mieć podgląd, jakie recepty on realizował. Zwracał także uwagę na to, że 30 proc. czasu reklamowego wszystkich mediów zajmują suplementy diety i tak zwane wyroby medyczne, kierowane w dużej mierze do osób starszych.

Poseł Piecha pytał również wiceministra Kraskę o to, dlaczego w województwie warmińsko mazurskim jako jedynym w Polsce, nie ma szpitalnego oddziału geriatrycznego. - Wiemy, że powstanie takiego oddziału leży w gestii samorządu, albo województwa, albo powiatu. NFZ może jedynie zaproponować, że zakupi takie świadczenia. Nigdy jednak w tym województwie nie było zapotrzebowania na geriatrię i to mnie dziwi. Czy jest szansa na zmianę w tym względzie? – pytał Piecha.

Jest miejsce na geriatrię i internę

Wiceminister Kraska, odpowiadając na pytania posłów, podkreślał, że od lat jest dylemat - czy pacjenci geriatryczni powinni być leczeni na przeznaczonych im oddziałach geriatrycznych czy na oddziałach wewnętrznych.

- Jest przestrzeń dla obu rozwiązań. Nie każdy starszy pacjent powinien być leczony na oddziale geriatrycznym. Z oddziałów wewnętrznych powinni być tam kierowani ci, którzy wymagają bardziej specjalistycznej opieki. Wiemy, że w niektórych szpitalach obłożenie oddziałów wewnętrznych jest na poziomie 40-50 proc. i stoją tam niewykorzystane łóżka. Dlatego chcemy je przekształcić na oddziały geriatryczne, aby niewykorzystane „moce łóżkowe” w systemie spożytkować.

Jak podkreślał wiceminister, pod słowami posłów o polipragmazji, podpisuje się oboma rękami. -  W tej chwili, jeśli pacjent ma Internetowe Konto Pacjenta, za jego zgodą lekarz może mieć dostęp do całej jego historii choroby -do wykazu, kto i jakie mu leki przepisał - mówił Kraska. Przyznał, że według badań jedna trzecia pacjentów powyżej 65 roku życia przyjmuje ponad 5 różnych preparatów.

- Od wielu lat staramy się zachęcać lekarzy do wybierania specjalizacji w zakresie geriatrii, ale to jest decyzja indywidualnego studenta kończącego uniwersytet medyczny - mówił wiceminister odpowiadając na pytania związane z kształceniem lekarzy do opieki nad osobami starszymi.

Odpowiadając z kolei na pytanie posła Piechy, dotyczące województwa warmińsko mazurskiego wiceminister, Kraska poinformował, że w Zespole Opieki Zdrowotnej w Nidzicy, który jest rozbudowywany, ma powstać odział geriatryczny.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum