Borne Sulinowo: poparzeni iperytem wracają do zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2009 09:10

Do skażenia w Bornem Sulinowie doszło po tym jak trzej zbieracze złomu wykopali na obrzeżach miasta 200-litrową beczkę zawierającą ok. 100 litrów iperytu siarkowego o 90-procentowej czystości. Pechowi zbieracze złomu poparzyli się w trakcie tej operacji i trafili do szpitala 107 Szpitala Wojskowego z Przychodnią w Wałczu.

Borne Sulinowo: poparzeni iperytem wracają do zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nieco później hospitalizowano tam również 12-letniego chłopca, który - prawdopodobnie bawiąc się w pobliżu miejsca wykopania beczki - poparzył kolano. Kolejną poszkodowaną przez iperyt osobą jest dorosły znajomy zbieraczy złomu. Mężczyzna poparzył stopy chodząc w skażonych toksyną gumofilcach. Wszyscy oni są w dobrym stanie i wracają do zdrowia.

Teren, na którym znajdowała się beczka najpierw zabezpieczyły: straż miejska, policja i straż pożarna. Niedługo potem w mieście pojawili się żołnierze wojsk chemicznych, by rozpoznać rodzaj zagrożenia. Gdy ustalili, że toksyną jest iperyt, do Bornego Sulinowa ściągnięto posiłki i rozpoczęto neutralizację skażenia.

Akcja trwa od środy. Bierze w niej udział ok. 60 żołnierzy wojsk chemicznych z 4. pułku z Brodnicy, 12. kompanii chemicznej 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, mobilne laboratorium chemiczne Centralnego Ośrodka Analiz Skażeń oraz pododdział wojsk inżynieryjnych z ciężkim sprzętem.

Borne Sulinowo od lat 30. XX wieku było niemieckim miasteczkiem wojskowym z poligonem, po II wojnie światowej do początku lat 90. stacjonowała tu Armia Radziecka.

Iperyt to gaz o działaniu parzącym, wywołującym na skórze pęcherze i trudno gojące się rany, podrażnia też drogi oddechowe i płuca. Jego nazwa pochodzi od belgijskiej miejscowości Ypres, gdzie w 1915 r. Niemcy po raz pierwszy użyli tej substancji w warunkach bojowych. W stanie czystym iperyt jest bezbarwną, oleistą cieczą o słabym zapachu.

W niedzielę (30 sierpnia) po porannej mszy generał Ryszard Frydrych, dowodzący akcją,  ma się spotkać z mieszkańcami Bornego Sulinowa, by poinformować ich o działaniach wojska i aktualnej sytuacji związanej ze skażeniem iperytem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze