Borelioza: czy samorządy powinny opryskiwać tereny zielone?

www.portalsamorzadowy.pl Autor: PTWP - PortalSamorzadowy.pl • Źródło: portalsamorzadowy.pl/Rynek Zdrowia   • 11 maja 2019 12:00

Głównymi "sprawcami" boreliozy są kleszcze i część samorządów decyduje się na regularne opryskiwanie skwerów i parków. Niektóre miasta postanowiły jednak zaprzestać takich praktyk, m.in. pod naciskiem ekologów. Zdania na temat oprysków są wciąż podzielone.

Borelioza: czy samorządy powinny opryskiwać tereny zielone?
Fot. facebook/Zakład Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Zielonej Górze

Katowice w ostatnim czasie dołączyły do miast, które zrezygnowały z oprysków przeciw kleszczom. Argumentowano to m.in. słabą skutecznością tej metody i zagrożeniem dla pożytecznych pszczół. Niemalże w tym samym czasie władze w Szczecinie zdecydowały o zwiększeniu liczby tegorocznych oprysków przeciwko kleszczom. Kto ma rację?

Szczególnie niezdecydowane w tej kwestii wydają się Katowice. Już w 2018 r. podjęto decyzję, aby nie przeprowadzać wiosennych oprysków przeciw kleszczom. Władze miasta ugięły się jednak pod naciskiem mieszkańca Marka Matyszczaka, który sam zachorował na boreliozę po kontakcie z kleszczem. Na portalu Facebook zorganizował akcję "zalewania" profilu prezydenta Marcina Krupy komentarzami dotyczącymi konieczności stosowania akcji przeciw kleszczom. Wtedy pomogło, ale w tym roku miasto ogłosiło, że oprysków nie będzie. Tym razem pod naciskiem m.in. ekologów.

Tychy, Zielona Góra czy Szczecin - te miasta zapowiedziały na rok 2019 akcję opryskiwania terenów zielonych przeciw kleszczom. Warszawa, Gliwice, a ostatnio Katowice to przykłady miast, które zrezygnowały z takich praktyk. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy oprysków mają swoje argumenty.

- Na pewno myli się ten, kto myśli, że jednorazowe opryskiwanie rozwiąże problem boreliozy przenoszonej przez kleszcze - uważa Rafał Reinfuss ze Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

Czytaj: portalsamorzadowy.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum