Borelioza. To kolejny rok, kiedy rośnie liczba przypadków. Znów ponad 10 tys.

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP24 października 2021 10:15

Mamy w tym roku więcej przypadków boreliozy niż w poprzednich latach - podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze Fot. Shutterstock
  • Od 1 stycznia do 15 października br. w Polsce zostało wykrytych 10 558 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze
  • W tym samym okresie ubiegłego roku było 10 087 takich przypadków, a dwa lata temu - 9713
  • Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu

Jak podaje NIZP-PZH, od 1 stycznia do 15 października br. w Polsce zostało wykrytych 10 558 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze.

W tym samym okresie ubiegłego roku było 10 087 takich przypadków, a dwa lata temu - 9713.

Objawy boreliozy

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów.

Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne. Chorobę leczy się antybiotykami.

Jak uchronić się przed chorobą?

Najlepszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym jest unikanie kontaktu z tymi pajęczakami. Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.

Lekarze radzą, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie pasożyty - pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych i za uszami.

Jak pozbyć się kleszcza?

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

Czytaj też: Borelioza. Prawie 6,5 tys. przypadków boreliozy w Polsce od początku roku

Czytaj też: Antybiotyk na boreliozę. Naukowcy z USA twierdzą, że może wyeliminować tę chorobę

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum