Borelioza. Prawie 6,5 tys. przypadków boreliozy w Polsce od początku roku

Autorzy: PAP; oprac. WOK • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia26 sierpnia 2021 08:20

Ponad 6,4 tys. przypadków boreliozy - choroby przenoszonej głównie przez kleszcze - zanotowano w Polsce od 1 stycznia do 15 sierpnia - podaje NIZP PZH - PIB.

Borelioza. Prawie 6,5 tys. przypadków boreliozy w Polsce od początku roku
Najlepszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym jest unikanie kontaktu z tymi pajęczakami Fot. Shutterstock
  • Borelioza to choroba przenoszona głównie przez kleszcze, a zachorowanie jest wynikiem zakażenia bakterią gram-ujemną Borrelia burgdorferi
  • W tym rok - do 15 sierpnia - w Polsce stwierdzono 6406 przypadków boreliozy, czyli o ponad 800 mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku
  • Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne
  • Najlepszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym jest unikanie kontaktu z tymi pajęczakami

Borelioza w Polsce. Liczba zachorowań

Od 1 stycznia do 15 sierpnia zanotowano w Polsce 6406 przypadków boreliozy - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego.

W tym samym okresie ubiegłego roku było 7208 takich przypadków, a dwa lata temu, od 1 stycznia do 15 sierpnia 2019 r. - 10 617.

Borelioza. Objawy? Najpierw jest niebolesny rumień

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie.

Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów.

Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne. Chorobę leczy się antybiotykami.

Czytaj także: Borelioza. Objawy, leczenie i diagnostyka. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie? Jaka jest jej przyczyna?

Diagnozowanie boreliozy - wywiad i diagnostyka laboratoryjna

Zakażenie boreliozą może przebiegać bezobjawowo, jednak wciąż pozostaje groźne dla człowieka. W związku z tym każdorazowo po ukąszeniu przez kleszcza należy zbadać się pod kątem boreliozy.
Boreliozę diagnozuje się w drodze wywiadu - na podstawie zgłaszanych objawów po kontakcie z kleszczem.

Rumień w miejscu ukąszenia eliminuje konieczność przeprowadzenia badań laboratoryjnych, ponieważ przeciwciała we krwi można wykryć dopiero 2-4 tygodnie od pojawienia się wykwitu na skórze.

Laboratoryjna diagnostyka boreliozy w przypadku braku zewnętrznych objawów przebiega dwustopniowo i przeprowadzana jest wtedy, gdy pojawią się objawy np. po stronie stawów. Najpierw w teście serologicznym o wysokiej czułości, tzw. teście ELISA przesiewowo można wykluczyć zakażenie. Na tym etapie uzyskanie negatywnego wyniku wyklucza konieczność dalszej diagnostyki.

W przypadku dodatniego lub granicznego wyniku testu przesiewowego przeprowadza się tzw. test Western-blot, czyli test potwierdzający. Jednak warto mieć na uwadze, że zbyt wczesne przeprowadzenie badania na boreliozę może dać wynik fałszywie ujemny. 

Borelioza i inne choroby odkleszczowe. Jak im zapobiegać?

Najlepszą metodą zapobiegania chorobom odkleszczowym jest unikanie kontaktu z tymi pajęczakami. Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni. Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego.

Lekarze radzą, aby przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie pasożyty - pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych i za uszami.

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących lub plastikowych kleszczołapek, które można kupić w aptece. Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.

Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum