Bogdan Klich: Dom Weterana ruszy w styczniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2010 08:31

W Domu Weterana, który od stycznia zacznie działać w uzdrowisku w Lądku Zdroju, będzie miejsce dla 30 osób - uczestników zagranicznych misji. Jednak patronujący przedsięwzięciu resort obrony narodowej już zapowiada, że planuje zwiększenie liczby miejsc do 90.

Bogdan Klich: Dom Weterana ruszy w styczniu

MInister obrony narodowej Bogdan Klich przypomniał, że w latach 1953-2010 w misjach wojskowych wzięło udział ponad 95 tys. polskich żołnierzy i pracowników wojska.

Każdy z nich będzie miał prawo do przebywania w Domu Weterana, a w pierwszej kolejności ci, którzy zostali poszkodowani w wyniku udziału w operacjach zagranicznych podkreślił minister. Obecnie mamy zarejestrowanych około 1,8 tys. takich osób dodał.

Dom Weterana powstaje na bazie 23. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego w Lądku Zdroju. Ma funkcjonować jako Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Jego pacjenci będą mieli zapewnione leczenie, badania diagnostyczne, świadczenia rehabilitacyjne i terapię psychologiczną, uzyskają też wsparcie w przygotowaniu do samodzielnego funkcjonowania w warunkach domowych.

Szpital od lat specjalizuje się w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą lekarską, pielęgniarską i rehabilitacyjną. Do dyspozycji podopiecznych Domu Weterana będzie też nowy basen kąpielowy podkreśla rzecznik Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia, ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch.

Żołnierze mają przebywać w Domu Weterana minimum przez sześć miesięcy.

Funkcjonowanie Domu Weterana precyzyjnie ureguluje ustawa o weteranach działań poza granicami kraju oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia. Projekt ustawy rząd przyjął na posiedzeniu w połowie grudnia.

Zgodnie z zapisami projektu, status „weterana” będzie mogła uzyskać osoba, która brała udział w działaniach w misji za granicą; „weteranem poszkodowanym"” będzie ten, kto doznał uszczerbku na zdrowiu podczas misji. Regulacja przewiduje m.in. ulgi komunikacyjne, specjalną zapomogę, bezpłatną pomoc psychologiczną dla weteranów i ich bliskich oraz dofinansowanie do kształcenia.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum