Bogaci żyją dłużej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2011 09:42

Aby poprawić długość życia, potrzeba nam dwóch dekad. Po prostu bogaci żyją dłużej.

Bogaci żyją dłużej

Główny wniosek dla Polski z najnowszego raportu OECD: w porównaniu z większością europejskich krajów (oprócz UE uwzględniono Turcję, Islandię, Norwegię i Szwajcarię) nie dbamy o zdrowie i częściej umieramy z powodu groźnych chorób ‒ pisze Metro.

Niestety, mimo rosnących nakładów na onkologię (w ciągu ostatnich lat wydatki na leczenie nowotworów wzrosły w Polsce z 1,1 mld zł do prawie 4 mld zł), częściej niż Europejczycy (wśród 31 państw jesteśmy na szóstym miejscu) umieramy na raka. 

Najgroźniejszy jest rak płuc ‒ jedynie na Węgrzech umiera na ten nowotwór więcej osób niż u nas, bo ponad 20 tys. Fatalne są też statystyki drogowe: ofiar wypadków samochodowych jest u nas o połowę więcej niż w Europie, ale aż trzy razy więcej niż w najbogatszych krajach UE. 

Jak stwierdza na łamach Metra dr Krzysztof Kuszewski z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, aby poprawić długość życia potrzeba nam dwóch dekad. Po prostu bogaci żyją dłużej. Zaznacza, że nie chodzi tylko o ilość pieniędzy w systemie, ale również o ich umiejętne wydatkowanie.

Więcej o tym w środowej (19 stycznia) publikacji gazety Metro.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum