Bochnia: szpital zapowiada, że pozwie pacjenta za kłamstwo ws. koronawirusa

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2020 11:05

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bochni - Szpital Powiatowy im. Bł. M. Wieckiej zapowiedział, że będzie pozew przeciwko pacjentowi, który skłamał, że może mieć koronawirusa, aby szybciej zostać przyjętym na SOR.

Bochnia: szpital zapowiada, że pozwie pacjenta za kłamstwo ws. koronawirusa
Fot. archiwum

W efekcie takiej postawy chorego szpital na kilka godzin wyłączył wówczas część placówki, by ją zdezynfekować. Szpital policzył, że z tego tytułu poniósł straty w wysokości 15-20 tys. zł. Sprawą zajęła się prokuratura.

Jak podkreśla w rozmowie z Gazetą Wyborcza dyrektor Jarosław Kycia, zebrano już część materiałów, by wystąpić z pozwem cywilnym przeciwko mężczyźnie. Pozew ma zostać złożony, jak tylko uspokoi się sytuacja z epidemią.

Sytuacja miała miejsce 10 marca. Do szpitala w Bochni zgłosił się 60-letni mężczyzna ze skierowaniem od lekarza rodzinnego do poradni chirurgicznej. Na SOR-ze powiedział jednak, że ma wysoką gorączkę, duszności oraz dreszcze, i objawy te mogą mieć związek z jego niedawnym wyjazdem zagranicznym.

Personel podejrzewając, że może chodzić o koronawirusa, zdecydował o umieszczeniu pacjenta w izolatce, zamknięciu SOR-u i poradni chirurgicznej. Poddano je dezynfekcji.

Wkrótce okazało się, że pacjent nie był za granicą. Testy wyszły negatywne a mężczyzna przyznał się, że wprowadził w błąd lekarza, który przeprowadzał z nim wywiad medyczny, bo liczył, że zostanie szybciej przyjęty do poradni, do której miał skierowanie.

Szpital obecnie przygotowuje dokumenty do złożenia pozwu przeciwko pacjentowi. Domagać się będzie zwrotu poniesionych kosztów akcji. Nie działały SOR ani poradnia specjalistyczna, nie mogły one nieść pomocy innym. - Ponieśliśmy koszt materiałów użytych do dezynfekcji, ale to też strata pieniędzy wynikających z tego, że nie mogliśmy wykonywać procedur medycznych rozliczanych z NFZ - wylicza dyrektor.

Więcej: krakow.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum