Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 18-02-2015 20:29

Blisko 40 proc. rodziców leczy dzieci prywatnie

39 proc. badanych rodziców twierdzi, że nie korzysta z usług pediatry w ramach NFZ. 27 proc. wskazuje także, iż musiało jechać z dzieckiem do szpitala, bo nie otrzymało pomocy w przychodni - wynika z raportu fundacji MY Pacjenci oraz fundacji Nutricia.

Fot. Archiwum

W badaniu wzięło udział 1612 matek i ojców, którzy mają pod opieką łącznie 2104 dzieci. Oceniali oni jakość opieki pediatrycznej w Polsce - informuje Gazeta Wyborcza.

39 proc. badanych stwierdziło, że nawet gdy ich dziecko zachoruje, nie korzystają z publicznej ochrony zdrowia. Wolą za wizytę zapłacić. Najwięcej osób wskazało, że prywatna wizyta dziecka u lekarza kosztuje 50-100 zł. Jedno dziecko najczęściej odwiedza prywatny gabinet lekarza dwa razy do roku. Taką odpowiedź wskazało 19 proc. respondentów.

Dr Wojciech Przybylski, pediatra i dyrektor szpitala w Końskich w województwie świętokrzyskim jest jednak zdania, że na prywatne wizyty decydują się tylko najbogatsi. Ci biedniejsi wolą czekać do skutku w przychodni, a jeśli dziecko zachoruje wieczorem, jadą do szpitala. Podaje, że rocznie na oddział ratunkowy w jego lecznicy trafia 4,5 tysiąca dzieci.

Według raportu fundacji MY Pacjenci oraz Nutricia 27 proc. rodziców choć raz zawiozło swoje chore dziecko do szpitala, bo w poradni podstawowej opieki zdrowotnej nie otrzymało pomocy.

Więcej: kielce.gazeta.pl