Błaszczak do żołnierzy: dobrowolne szczepienia przeciw COVID-19 są wyrazem solidarności

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2020 16:01

Szczepienia przeciw koronawirusowi to wyraz solidarności, nierozsądnie byłoby rezygnować z szansy na powrót do normalności - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak, który zaapelował do żołnierzy, by szczepili się jak najliczniej.

Błaszczak do żołnierzy: dobrowolne szczepienia przeciw COVID-19 są wyrazem solidarności
FOT. WIM; zdjęcie ilustracyjne

- Wiele miesięcy badań nad koronawirusem pozwoliło dobrze poznać przeciwnika. Wysiłki naukowców, a następnie badania i testy pozwoliły wreszcie na ogłoszenie dobrej nowiny: jest szczepionka, dostaliśmy skuteczne narzędzie do pokonania wroga - powiedział szef MON w wystąpieniu zamieszczonym we wtorek na Twitterze MON.

Podkreślił, że "to dopiero początek drogi". - Krokiem drugim i najważniejszym są masowe szczepienia. Tak aby uzyskać odporności populacyjną i raz na zawsze przerwać łańcuch zakażeń - dodał. - Dobrowolny udział w szczepieniach to wyraz solidarności ze wszystkimi, którzy dziś potrzebują pomocy w walce z COVID-em - powiedział minister zwracając uwagę, że polscy żołnierze okazywali solidarność wpierając personel medyczny i opiekuńczy oraz oddając osocze, a także pomagając kierowcom, którzy ostatnio utknęli w Wielkiej Brytanii.

- Wiele już uczyniliśmy, by z tej trudnej walki z wirusem wyjść zwycięsko. Przed nami tylko jeden, ale decydujący ruch - szczepienia. Dziś byłoby nierozsądnie zrezygnować z szansy na powrót do zdrowia i normalności - powiedział szef MON.

Przypomniał, że żołnierze będą szczepieni w pierwszym etapie, zaraz po personelu medycznym. - Zachęcam wszystkich żołnierzy do tego, aby jak najliczniej skorzystać z tej szansy i dać przykład odpowiedzialności. Zaszczepmy się przeciw COVID-19 - zaapelował.

W niedziele Polska dołączyła do państw, w których prowadzi się szczepienia preparatem opracowanym przez firmy Pfizer i BioNTech. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy służby zdrowia: lekarze, pielęgniarki i farmaceuci, pracownicy opieki społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele. Do końca stycznia do Polski ma trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup rozpoczną się w połowie miesiąca.

Jakub Borowski (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum