Błaszczak: 1,1 tys. żołnierzy WOT w gotowości, aby pomagać w walce z koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2020 14:44

1,1 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz ratownicy medyczni niepracujący na co dzień w służbie zdrowia są w gotowości, aby pomagać w walce z koronawirusem - poinformował w piątek (13 marca) na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Żołnierzy WOT w gotowości, aby pomagać w walce z koronawirusem. Fot. Archiwum

Minister poinformował też, że polecił WOT zorganizowanie zdalnej pomocy psychologicznej dla osób podlegających kwarantannie.

"1100 żołnierzy WOT z uprawnieniami do pierwszej pomocy oraz ratownicy medyczni, którzy na co dzień nie pracują w służbie zdrowia pozostają w gotowości, aby pomagać w walce z #koronawirus Poleciłem WOT zorganizowanie zdalnej pomocy psychologicznej dla osób w kwarantannie" - napisał na Twitterze szef MON.

Część żołnierzy WOT od czwartku wspiera służby na lotnisku Chopina w Warszawie - poinformowała w komunikacie oficer prasowa 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej Jolanta Maciaszek. Podała, że 50 żołnierzy - ochotników z Brygady wykonuje tam zadania dotyczące ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zostali tam skierowani decyzją ministra Błaszczaka, podjętą na wniosek prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Oficer prasowa podała, że w grupie żołnierzy pracującej na lotnisku są osoby z uprawnieniami Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz ratownicy medyczni.

Terytorialsi do odwołania będą wykonywać pomiar temperatury oraz gromadzić i segregować karty lokalizacyjne wszystkich pasażerów przylatujących do Polski - zapowiedziała Maciaszek.

Maciaszek poinformowała, że na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na sześciu punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest też wsparcie transportowe.

- Żołnierze WOT objęli w całym kraju opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych - pomagają w zaspokajaniu codziennych potrzeb - zakupach, transporcie, by uchronić ich od kontaktu ze źródłami zakażenia koronawirusem"- podkreśliła.

Zapewniła, że dowódcy brygad są w kontakcie z wojewodami i biorą udział w posiedzeniach Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego; oddelegowano też oficerów łącznikowych WOT do Ministerstwa Zdrowia.

W czwartek rano Wojska Obrony Terytorialnej przeszły z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy - podkreśliła. - Całość formacji jest obecnie w stanie 12-godzinnej gotowości do działania, a wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowość do podjęcia działań - podała oficer prasowa. - Trwa planowanie dalszego zaangażowania - dodała.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum