Biskupice: przyczyna długiego oczekiwania na karetkę będzie wyjaśniona

Autor: JJ, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2010 16:09

Karetka wezwana przez lekarza pierwszego kontaktu do pacjentki, u której stwierdził napadowe migotanie przedsionków przyjechała po trzech godzinach.

Z-ca dyr. WPR w Lublinie Alicja Ciechan:

Lekarz zdecydował, że powinna zostać jak najszybciej przewieziona do szpitala.

– Staramy się całą tę sytuację wyjaśnić. Musimy odsłuchać wszystkie rozmowy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dopiero wówczas będziemy mogli udzielić jakichś rzetelnych informacji i wyciągnąć z tej sytuacji odpowiednie wnioski – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Alicja Ciechan, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie.

O sprawie napisała Gazeta Wyborcza. – Doczytaliśmy się, że  zaistniały wcześniej także inne tego typu przypadki, będziemy wszystko sprawdzać, analizować rozmowy – dodaje dyrektor Ciechan.

Czy jest to normalne, że czasu oczekiwania na karetkę jest tak długi, choć w kraju tworzone są centra powiadamiania ratunkowego? Zdaniem pani dyrektor problem nie leży po stronie tych centrów.

– Przypuszczam, że po karetkę dzwonił ktoś z ośrodka zdrowia i nie zadzwonił niestety, na numer alarmowy, a jedynie na któryś ze zwykłych numerów stacjonarnych. Należy dzwonić na numer alarmowy. Nie było do tej pory takiej sytuacji, aby z „dziewiątek” ktoś nie mógł się dodzwonić z Biskupic. Takie telefony odbieraliśmy i karetki tam jeździły. Po zespoły ratownictwa trzeba zawsze dzwonić na numer alarmowy albo numer 112. Poza tym wtedy wszystko jest monitorowane, nagrywane - dodaje dyrektor Ciechan.

Jak poinformowała Gazeta Wyborcza opisany przypadek nie był pierwszym w Biskupicach. Kilka dni wcześniej ponad dwie godziny czekała na przyjazd karetki inna mieszkanka tej miejscowości. Po przewiezieniu do szpitala stwierdzono u niej niewydolność krążenia mózgowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum