Biopsja mammotomiczna w Opolskim Centrum Onkologii

Autor: Gazeta Wyborcza Opole/ Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2009 12:06

Od lutego w Opolskim Centrum Onkologii będzie wykonywana nowa metoda biopsji piersi tzw. biopsja mammotomiczna.

Biopsja mammotomiczna, inaczej biopsja wycinająca, pozwala bardzo dokładnie określić lokalizację zmiany w piersi i precyzyjnie pobrać wycinek do badań, a nawet usunąć cały guzek. Polega ona na pobraniu materiału metodą punkcji, jednak po uprzednim zlokalizowaniu zmiany w piersi pod obrazem USG.

- Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym - wyjaśnia Wojciech Redelbach, dyrektor szpitala. - Pacjentka otrzymuje miejscowe znieczulenie, lekarz natomiast doskonale widzi zmianę i moment wbijania igły w guzek. Pozwala to na większą precyzję w działaniu, nawet przy bardzo małym guzie, w którego trudno byłoby trafić bez pomocy USG.

Urządzenie pozwala też na podstawie pobranego wycinka ustalić, jakie leczenie w danym przypadku będzie najskuteczniejsze, a w wielu wypadkach usunąć od razu cały guzek. - Przy małym guzie trafienie w niego igłą „z ręki“ może być trudne - dodaje dr Kazimierz Drosik z Centrum. - Natomiast lekarz kierujący się widocznym na monitorze obrazem piersi i zmiany w niej ma pewność, że materiał do badań pobrany jest z guza, a nie na przykład z tkanki obok.

Nowa metoda przeznaczona jest przede wszystkim dla pacjentek, u których stwierdzono zmiany łagodne. - Chodzi o to, by przy ich usuwaniu zostawić jak najmniejszy ślad - mówi Wojciech Redelbach. - To bardzo dobra metoda nie tylko diagnostyczna, ale przede wszystkim lecznicza.

Wprowadzenie biopsji mammotomicznej w OCO nie będzie się wiązało z większymi kosztami. - Podpiszemy umowę z firmą zewnętrzną, która zajmuje się między innymi takimi badaniami - mówi Wojciech Redelbach. - My użyczymy gabinetu, oni będą przyjeżdżać z własnym sprzętem, najprawdopodobniej raz w tygodniu, w piątki. Pacjentki będą wcześniej umawiane na badanie.

Za procedury zapłaci opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum