BioMaxima: plany ekspansji na rynku diagnostyki laboratoryjnej

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2012 15:48

Giełdowa spółka BioMaxima SA opublikowała raport za IV kwartał 2011 roku. Przychody spółki po czterech kwartałach 2011 roku wyniosły 10 510 721 zł i były wyższe od analogicznego rezultatu uzyskanego w poprzednim roku o 46,23 proc.

Z kolei wypracowany zysk netto wyniósł obecnie 988 383 zł, co oznacza, że ubiegłoroczny rezultat został polepszony aż o 83,36 proc.

Osiągnięte wyniki pokazują, że zwiększenie dynamiki rozwoju BioMaxima SA w głównej mierze są związane z efektami synergii wynikającymi z połączenia ze spółką zależną Polab oraz przeniesieniem dotychczasowej działalności tej spółki do Lublina. Ponadto, w czwartym kwartale ubiegłego roku miała miejsce finalizacja kilku istotnych kontraktów na dostawy specjalistycznej aparatury - czytamy w komunikacie.

19 grudnia 2011 roku BioMaxima SA podpisała przedwstępną umowę nabycia 100 proc. udziałów w zajmującej się produkcją i dystrybucją produktów diagnostycznych dla laboratoriów analitycznych, bakteriologicznych oraz przemysłowych spółce Emapol Sp. z o.o. Finalizacja tej transakcji planowana jest w terminie do końca marca 2012 roku.

BioMaxima SA, jak czytamy w tekście informacji, będzie wówczas największą krajową firmą na rynku diagnostyki laboratoryjnej w Polsce. Firma podpisała list intencyjny w zakresie projektu rozwojowego automatycznych zintegrowanych analiz mikroprzepływowych z niemiecką firmą HSG-IMIT.

Dzięki współpracy z tą jedną z największych na świecie instytucji zajmujących się technologiami mikrosystemów firma zamierza w niedługim czasie wprowadzić na rynek rewolucyjną, wysokowydajną platformę diagnostyczną pozwalającą na wykonywanie badań immunologicznych, biochemicznych oraz ekstrakcji DNA.

Nowe urządzenie pozwoli wykonywać badania w oparciu o tylko jedną kroplę krwi, z której możliwe będzie uzyskanie blisko stu testów. W porównaniu do aktualnie użytkowanych analizatorów i stosowanych metod badań platforma ta zużywa zatem ilości krwi mniejsze od 10 do nawet 100 razy.

Podpisanie właściwej umowy z HSG-IMIT nastąpi do 30 kwietnia 2012 roku. W tym czasie BioMaxima S.A. ma zagwarantowaną wyłączność na rozmowy z HSG dotyczące projektu platformy diagnostycznej. Prototyp urządzenia będzie gotowy w ciągu 3-6 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum