Bilans ważnej kampanii. 325 przebadanych kobiet, w tym 90 z niepełnosprawnościami

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, mat. prasowy04 października 2022 15:30

Aż 77 proc. kobiet z niepełnosprawnościami nie bada się regularnie u ginekologa, a 22 proc. z nich nigdy nie było na takiej wizycie. Zmienić to usiłują inicjatorzy kampanii pn. „Niepełnosprawny” system opieki ginekologicznej. Podczas jej  tegorocznej edycji udało się przebadać 325 kobiet, w tym 90 z niepełnosprawnościami. U 64 lekarze wykryli nieprawidłowości.

Bilans ważnej kampanii. 325 przebadanych kobiet, w tym 90 z niepełnosprawnościami
Fot. mat. prasowe
  • Kampania „W kobiecym interesie” została zainicjowana w 2019 roku przez Gedeon Richter Polska
  • W tym roku w mobilnym gabinecie poza konsultacjami medycznymi, lekarze wykonywali USG ginekologiczne, cytologię i testy w kierunku wirusa HPV
  • Przebadali łącznie 325 kobiet, w tym 90 z niepełnosprawnościami. U 64 lekarze wykryli nieprawidłowości
  • - Te statystyki i historie pacjentek same mówią o kondycji systemu opieki ginekologicznej w zakresie dostępu do profilaktyki, zwłaszcza dla kobiet z niepełnosprawnościami - zaznacza Aneta Grzegorzewska z Gedeon Richter Polska

Bilans kampanii „W kobiecym interesie”. 10 miejscowości, 325 przebadanych kobiet

Trzy województwa, 10 miejscowości, 325 przebadanych kobiet, w tym 90 z niepełnosprawnościami - to bilans tegorocznej edycji kampanii „W kobiecym interesie”. U 64 kobiet lekarze wykryli nieprawidłowości, które wymagały pogłębionej diagnostyki czy też pilnego, długotrwałego leczenia, w kilku przypadkach - nawet hospitalizacji. 

Kampania „W kobiecym interesie” została zainicjowana w 2019 roku przez Gedeon Richter Polska. Za cel przyświeca jej przypominanie Polkom o konieczności wykonywania regularnych badań ginekologicznych.

W tym roku w mobilnym gabinecie, poza konsultacjami medycznymi, lekarze wykonywali USG ginekologiczne, cytologię i testy w kierunku wirusa HPV.

Gabinet odwiedził województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie i wielkopolskie. Stacjonował m.in. w Tczewie, Wejherowie, Włocławku, Inowrocławiu czy Koninie.

Hasło tegorocznej edycji kampanii - Nie wykluczamy - badamy w kobiecym interesie - miało zachęcić do skorzystania z szerokiego wachlarza bezpłatnych badań przede wszystkim kobiety z niepełnosprawnościami.

Kobiety z niepełnosprawnościami a opieka ginekologiczna. Porażające statystyki 

Szacuje się, że na 1,5 mln kobiet z niepełnosprawnością w Polsce przypada 158 gabinetów ginekologicznych dostosowanych do ich potrzeb. 22 proc. z tych kobiet nie było nigdy u ginekologa, 64 proc. przyznaje, że zdarzyło im się zrezygnować z wizyty u ginekologa przede wszystkim ze względu na brak dostosowania infrastruktury budynku lub odpowiedniego wyposażenia gabinetu ginekologicznego.

Organizator akcja na kilka miesięcy przed startem zadbał o to, aby mobilny gabinet został przystosowany do potrzeb pań z niepełnosprawnościami.

- Dzięki wskazówkom partnerów Fundacji Kulawa Warszawa oraz Fundacji Avalon wyposażyliśmy gabinet w odpowiedni sprzęt i zapewniliśmy udogodnienia komunikacyjne, które sprawiły, że pacjentki nie tylko z niepełnosprawnością ruchową, ale również wzroku czy słuchu miały szansę poczuć się u nas komfortowo - opowiada Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter Polska.

Zapewniono odpowiednią przestrzeń manewrową dla wózków, pętlę indukcyjną dla kobiet niedosłyszących, tłumacza polskiego języka migowego online, a formularze zostały zapisane również w alfabecie Braille’a.

Do dyspozycji pacjentek poruszających się na wózkach został zamontowany natomiast specjalny podnośnik, a fotel ginekologiczny miał regulowaną wysokość.

Sama kampania nie wystarczy. Potrzeba rozwiązań systemowych

Lekarze i personel medyczny, zostali przeszkoleni przez ekspertów z obu fundacji w zakresie komunikacji i rozpoznawania potrzeb pacjentów z niepełnosprawnościami. 

- Zainteresowanie tegoroczną edycją bezpłatnych konsultacji i badań, które realizowaliśmy w pierwszym w Polsce mobilnym gabinecie ginekologicznym dostosowanym do potrzeb kobiet z niepełnosprawnościami, przerosło nasze oczekiwania. W anonimowej ankiecie, którą zrealizowaliśmy wśród pacjentek przebadanych, 10 proc. przyznało, że nigdy nie miało wykonanego badania USG ginekologicznego, a prawie 80 proc. nigdy nie robiła testu na HPV. Niewiele mniej, bo 65 proc. nie robi regularnie badania cytologicznego - wymienia Grzegorzewska. 

Jak opowiada, zgłosiła się także pacjentka z niepełnosprawnością ruchową, w wieku 47 lat, która nigdy wcześniej nie siedziała na fotelu ginekologicznym.

- Te statystyki i historie pacjentek same mówią o kondycji systemu opieki ginekologicznej w zakresie dostępu do profilaktyki, zwłaszcza dla kobiet z niepełnosprawnościami - podkreśla Aneta Grzegorzewska.

Problem, jak przekonują organizatorzy kampanii, wymaga zaangażowania na poziomie władz centralnych. Takie doraźne inicjatywy czy działania fundacji nie rozwiążą problemu długofalowo. Powinny być natomiast sygnałem dla decydentów do podjęcia prac na rzecz wdrożenia rozwiązań systemowych, korzystających z doświadczeń zarówno organizacji pozarządowych jak i firm, angażujących się w pomoc kobietom w dbaniu o ich zdrowie ginekologiczne.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum