Bielsko-Biała: rodzice chorego chłopca założyli ośrodek rehabilitacji

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 28 kwietnia 2010 10:32

Rodzice sześcioletniego niepełnosprawnego Michałka Ćwiertni z Wisły założyli Ośrodek Intensywnej Rehabilitacji Dzieci "Michałkowo".

Pomysł powstał w drodze pomiędzy kolejnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi w całej Polsce – informuje Gazeta Wyborcza.

Najlepsze takie lecznice znajdują się głównie w północnej części kraju. W dodatku większość z nich pracuje z dziećmi do siódmego roku życia, w wielu  panuje tłok.

Niewielki ośrodek w Bielsku-Białej przyjmuje dzieci na dwutygodniowe, płatne turnusy. Rodzice nie mogą się starać o dofinansowanie z PFRON: zgodnie z przepisami przysługuje ono tylko ośrodkom dysponującym co najmniej 20. pokojami.

Tomasz Ćwiertnia, założyciel ośrodka, zastrzega, że nie będzie rozbudowywał placówki. W jego opinii, mali pacjenci korzystają na jej kameralności.

– To się przekłada na jakość rehabilitacji. Na jeden turnus przyjmujemy maksymalnie ośmioro dzieci. Codziennie mają dwie i pół godziny rehabilitacji, w pełni wykorzystane. Przez cały turnus zajmuje się nimi jeden fizjoterapeuta, a to pozwala specjaliście widzieć postępy lub korygować ewentualne błędy. Na koniec turnusu rodzice otrzymują szczegółową informację o postępach dziecka i zalecenia do dalszej rehabilitacji – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ćwiertnia.

Jak podkreśla, duże ośrodki też mają swoje plusy, ale gdy na jednym turnusie przebywa nawet 40 dzieci, trudno poświęcić im właściwą ilość czasu i zapewnić dostęp do jednego specjalisty.

W „Michałkowie” każde z dzieci ma indywidualnie opracowany cykl ćwiczeń. Pracują z nimi fizjoterapeuci, neurologopeda, psycholog i dogoterapeuta. W programie terapii są m.in. kinezyterapia i ćwiczenia w ortezie dynamicznej DUNAG 02, która nazywana jest „kombinezonem kosmicznym”, gdyż imituje grawitację ziemską.

Cena za dwutygodniowy turnus wynosi 1,5 tys. zł. Rodzice, którzy przyjechali z dziećmi, mogą mieszkać w ośrodku za 400 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum