Bielsko Biała: przepisy nie sprzyjają ratowaniu noworodków

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2010 19:30

Nie można było przewieźć 700-gramowego wcześniaka do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku Białej, mimo że dysponuje on odpowiednio wyposażoną karetką.

Bielsko Biała: przepisy nie sprzyjają ratowaniu noworodków

Wszystko z powodu przepisów. Karetka będąca w dyspozycji szpitala jest zakontraktowana przez NFZ do wyjazdów na ratunek, którą nie wolno transportować pacjentów z jednego do drugiego szpitala.

W środę (10 marca) odbyło się spotkanie zorganizowane z inicjatywy wojewody śląskiego w sprawie poprawy opieki okołoporodowej. Ustalono, że w województwie działa sześć ośrodków gwarantujących pełną opiekę specjalistyczną zarówno kobietom, których ciąża jest zagrożona, jak i ich dzieciom. Chodzi o oddziały patologii ciąży i patologii noworodka o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności. Dla noworodków takich oddziałów jest w województwie sześć, ale tylko w dwóch szpitalach działają obok nich także oddziały patologii ciąży.

Postanowiono w czasie spotkania, że w czterech szpitalach na terenie województwa zatrudnieni zostaną na dyżurach dodatkowi lekarze i pielęgniarki, tak by nie musiały one odsyłać ciężkich przypadków do innych placówek. Śląski NFZ ma im dać w zamian większe kontrakty.

Szefowie Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, który ma znaleźć się w wymienionej czwórce, zwracają jednak uwagę, że na przeszkodzie do polepszenia opieki nad noworodkami stoją nie tylko pieniądze, ale także przepisy.

- NFZ każe na oddziale patologii noworodka tworzyć dodatkowe miejsca dla dzieci, które nie potrzebują już intensywnej terapii, a mimo to nie mogą jeszcze opuścić oddziału. Powiększyliśmy oddział o dodatkowe łóżeczka, ale NFZ, który stawia bardzo ścisłe wymagania, dotąd nie wskazał, ile trzeba zatrudnić tam pielęgniarek. Jeśli przyjąć, że mają to być normy jak na intensywnej terapii, to na pewno ani nie znajdziemy na to dość pielęgniarek, ani pieniędzy, żeby im zapłacić – stwierdził w rozmowie z dziennikarką Gazety Wyborczej Ryszard Batycki, dyrektor bielskiego szpitala.

Więcej na: www.katowice.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum