Bielsko-Biała: oddział dziecięcej psychiatrii istnieje już dwa lata, przyjął już 437 pacjentów

Autor: KL,SP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2020 12:45

Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej obchodzi drugą rocznicę powstania. W tym czasie do oddziału przyjęto 437 pacjentów.

Bielsko-Biała: oddział dziecięcej psychiatrii istnieje już dwa lata, przyjął już 437 pacjentów
Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży liczy 17 łóżek i znajduje się na 1. piętrze szpitalnego pawilonu nr 5. Fot. Materiały prasowe

Utworzony w listopadzie 2018 roku Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży liczy 17 łóżek i znajduje się na 1. piętrze szpitalnego pawilonu nr 5, który wcześniej przeszedł gruntowną modernizację - informuje szpital.

Najczęściej hospitalizowani byli pacjenci w wieku od 14 do 16 lat, najmłodszy pacjent miał zaledwie 6 lat, najstarszy obchodził 18. urodziny w szpitalnym oddziale.

Dominowali pacjenci z województwa śląskiego i małopolskiego. Tylko w bieżącym roku w Psychiatrycznej Izbie Przyjęć wykonano 322 konsultacje czyli średnio około 30 miesięcznie. Prócz tego kilkadziesiąt konsultacji psychiatrycznych dotyczyło pacjentów innych oddziałów szpitala, szczególnie Oddziału Pediatrycznego i Oddziału Chirurgii Dziecięcej.

- Wśród schorzeń, z którymi pacjentów hospitalizowano dominowały przyjęcia pilne po próbach samobójczych - najczęściej przez zamierzone zatrucie lekami, zaburzenia depresyjne, zaburzenia zachowania oraz trudności emocjonalne - wskazuje dr Sabina Micorek, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, ordynator Całodobowego Oddziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Dodaje, że trwająca od wielu miesięcy sytuacja epidemiologiczna spowodowała zwiększenie ilości hospitalizacji pacjentów cierpiących na zaburzenia depresyjne, lękowe, jadłowstręt psychiczny oraz podejmujących próby samobójcze. Wynika to z faktu, że w wielu przypadkach izolacja społeczna nasila objawy zaburzeń psychicznych u młodzieży.

Pacjenci oddziału mogą korzystać z porad Rzecznika Praw Pacjenta Psychiatrycznego.

- Starania kierownictwa Szpitala Pediatrycznego oraz władz Powiatu Bielskiego dotyczące uruchomienia tego oddziału trwały długo i wymagały wielkiej cierpliwości oraz wielkiego zaangażowania. Ale teraz, z perspektywy minionych dwóch lat, mając na uwadze ilość pacjentów, hospitalizacji oraz konsultacji widać wyraźnie, że ten oddział był naprawdę bardzo potrzebny - mówi Katarzyna Czauderna, p.o. dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum