Bielsko-Biała: bezpłatne testy na obecność koronawirusa dla personelu medycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 maja 2020 14:33

Przeprowadzanie bezpłatnych testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 dla medyków rozpoczęło w Bielsku-Białej laboratorium medyczne firmy Diagnostyka. Mobilny punkt pobrań stanął na parkingu przy Stadionie Miejskim - podała firma.

Pobieranie próbek odbywa się od poniedziałku do piątku Fot. Shutterstock

- Pracownicy służby zdrowia odgrywają kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa, stanowiąc przy tym grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na COVID-19. Wyzwaniem jest ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. W odpowiedzi na to ruszamy, tym razem w Bielsku-Białej, z bezpłatnymi testami na obecność SARS-CoV-2 dla wybranych grup medyków - powiedział prezes zarządu firmy Diagnostyka prof. Jakub Swadźba.

Spółka w komunikacie przypomniała, że "w Polsce personel medyczny może stanowić nawet 20 proc. osób w grupie zakażonych koronawirusem".

- Do tej pory ponad 4,5 tys. medyków poddanych zostało kwarantannie. Jednocześnie nie wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez NFZ. W odpowiedzi na ten problem Diagnostyka i Zdrowegeny.pl rozpoczęły bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych - podała spółka.

Pobieranie próbek odbywa się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00 w mobilnym punkcie typu Drive&Go-Thru, zlokalizowanym na terenie parkingu przy Stadionie Miejskim w Bielsku-Białej.

- Codziennie przebadanych może być maksymalnie 120 osób. Badania wykonywane są w wyznaczonej strefie poboru wymazów zarówno pieszym, jak i przybyłym różnymi środkami transportu, w tym samochodem. Zachowane są najwyższe standardy bezpieczeństwa epidemiologicznego zarówno dla pacjentów, jak i obsługującego ich personelu - wskazano.

Pobranie próbek prowadzane jest metodą RT-PCR, przy użyciu testów wielogenowych z certyfikatem CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO. To te same testy, jakich Diagnostyka używa w szpitalach zakaźnych i jednoimiennych. O wynikach badań informowany jest sanepid.

Pełnomocnik zarządu ds. Medycyny Laboratoryjnej Diagnostyki Tomasz Anyszek podał, że przeprowadzenie bezpłatnych badań jest możliwe dzięki udostępnieniu części zasobów analitycznych i personelu oraz wspólnym finansowaniu badań przez Diagnostykę oraz tzw. Partnerów Medyków, czyli grupę podmiotów, które wsparły projekt. Wśród nich znalazły się m.in. bank, firmy doradcze, producent gier i samorząd.

Mobilne punkty pobrań działają już m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i w Bydgoszczy. Wkrótce możliwe będzie otwarcie m.in. we Wrocławiu i w Lublinie.

Firma podała, że w miarę możliwości organizacyjnych oraz dostępności badań mogą je wykonać także osoby indywidualne, które nie pracują w służbie zdrowia, muszą jednak kupić test choćby przez stronę www.diagnostyka.pl. Badania przeznaczone są dla osób zdrowych, bez objawów koronawirusa, które potrzebują na przykład do pracy dokumentu potwierdzającego brak zakażenia.

Grupa Diagnostyka to największa w Polsce sieć laboratoriów medycznych. Rocznie obsługuje ok. 16 mln pacjentów, realizując ponad 100 mln badań. Współpracuje z kilkoma tysiącami placówek ochrony zdrowia w Polsce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum