Biegunki - częsta dolegliwość podróżnych

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2014 13:14

Zemsta faraona to ostre zakażenie bakteryjne, wirusowe lub pasożytnicze przewodu pokarmowego, określane również mianem biegunki podróżnych lub zemsty Montezumy. Choroba ta dotyka osoby, które wyjeżdżają do krajów egzotycznych o odmiennej florze bakteryjnej i niższym standardzie higieny.

Głównym objawem zemsty faraona jest biegunka prowadząca do odwodnienia organizmu. U osób z obniżoną odpornością biegunka podróżnych może przekształcić się w sepsę - informuje dziennik.p,

Do wystąpienia biegunki podróżnych dochodzi w wyniku spożycia pokarmu lub wody zanieczyszczonych chorobotwórczymi drobnoustrojami lub wydzielanymi przez nie toksynami. Najczęściej są to bakterie: Escherichia coli, Shigella, Salmonella oraz Campylobacter, choć zatrucie pokarmowe może być również skutkiem działania wirusów, w szczególności norowirusów i rotawirusów.

Zemsta Montezumy nie wymaga zastosowania konkretnych leków, ale niezbędne jest podjęcie kroków zmierzających do ochrony organizmu przed odwodnieniem. Najprostszym sposobem na niedopuszczenie do wystąpienia niedoboru płynów w ciele chorego jest przyjmowanie odpowiedniej ilości wody i innych napojów. Nie jest jednak wskazane picie soków owocowych i słodkich napojów gazowanych, które zamiast nawadniać, nasilają wydalanie wody z organizmu.

Więcej: http://zdrowie.dziennik.pl/
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum