Biegunka dzieci zabiera więcej ofiar niż AIDS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2009 09:12

Jak wynika z raportu organizacji WaterAid zdrowiu i życiu milionów dzieci zagrażają niewłaściwe decyzje podejmowane przez rządy i organizacje niosące pomoc.

Biegunka spowodowana przez brak odpowiedniej higieny i dostępu do czystej wody jest przyczyną znacznie większej liczby zgonów wśród dzieci niż AIDS, malaria i gruźlica razem wzięte. Tymczasem globalne wydatki na walkę z AIDS znacznie przewyższają sumy wydawane na zapewnienie lepszych warunków sanitarnych.

W 2004 roku choroby biegunkowe zabiły 1,8 miliona dzieci, a AIDS - 300 000. Tymczasem w latach 2004-06 wydano na poprawę warunków sanitarnych 1,5 miliarda dolarów, zaś na walkę z AIDS - 10,8 miliarda dolarów.

Taką strukturę wydatków raport WaterAid określa jako „nieracjonalną” i wiąże ją z brakiem odpowiedniej „mody” na choroby biegunkowe wśród polityków. Przytacza się przykład XIX-wiecznej Anglii - przeprowadzone tam inwestycje w wodociągi i kanalizację przyczyniły się do zmniejszenia śmiertelności wśród dzieci bardziej, niż wprowadzenie powszechnej opieki zdrowotnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum