Białystok: zebrali 117 tys. zł na rzecz rozbudowy hospicjum

Autor: Gazeta Wyborcza, KR/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2010 10:30

Na rzecz Hospicjum Stacjonarnego Dom Opatrzności Bożej kwestują członkinie stowarzyszenia Szczęściary. Zbiórka wciąż trwa.

Tak będzie prezentowało się białostockie hospicjum...

Szczęściary, to grupa działająca przy Stowarzyszeniu Kontakt Miast Białystok-Eindhoven. Od września 2009 r. czternaście jej człońkin zebrało 117 tysięcy złotych na rzecz białostockiego hospicjum. Jak podaje Gazeta Wyborcza, pieniądze zbierane są w hipermarketach i innych miejscach publicznych w Białymstoku. 16 stycznia do kwestujących wolontariuszy dołączą pracownicy Aresztu Śledczego. Kwesta ma potrwać do o maja. Dochód z niej będzie przeznaczony na stolarkę drzwiową i okienną oraz instalację sanitarną do powstającego właśnie nowego skrzydła  hospicjum.

Pieniądze na wsparcie Domu Opatrzności Bożej będą również zbierane 17 stycznia podczas charytatywny koncert pastorałek w Filharmonii Podlaskiej. Do białostockiego hospicjum trafi też 29 tys. zł od firm, instytucji i osób prywatnych, która zapłaciły za bombkę zawieszoną na „Choince dobroczyńców”.

Dom Opatrzności Bożej powstał w 1992 r. i był pierwszym stacjonarnym hospicjum w Polsce. Obecnie placówka jest rozbudowywana.

– Od sierpnia 2009 r. w różnych zbiórkach udało się pozyskać 250 tys. zł. Gros z tych pieniędzy pochodzi z akcji organizowanych w naszym mieście przez Stowarzyszenie Kontakt Miast Białystok-Eindhoven. Otrzymaliśmy też wsparcie bezpośrednio z Holandii. Na budowę nowego skrzydła hospicjum Holendrzy przekazali 21 tys. euro – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Tadeusz Borowski-Beszta, dyrektor Hospicjum. – Nowy budynek powstaje wyłącznie dzięki ofiarności mieszkańców Białostocku i okolic, dlatego trudno mówić o rygorystycznym dotrzymywaniu terminów. Jesteśmy jednak dobrej myśli. Nowa inwestycja to nie jedyne wyzwanie. Do 2012 r. musimy też dostosować naszą placówkę do wymogów unijnych.

W Białymstoku mają nadzieję, że budowę skrzydła, w którym stanie 19 łóżek uda się zakończyć w 2012 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum