Białystok: zbyt mało mówimy o transplantacjach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2016 17:26

Transplantacja to dar życia, ale wciąż za mało się o tym mówi; wiedza społeczeństwa o transplantacji narządów jest niewystarczająca - podkreślali we wtorek lekarze uczestniczący w Białymstoku w konferencji z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji.

Specjaliści oceniają, że wiedza społeczeństwa o transplantacji narządów jest niewystarczająca Fot. Archiwum RZ

- W ostatnich latach w Polsce liczba transplantacji narządów systematycznie spada, trudno o jednoznaczną przyczynę tego stanu rzeczy - wskazywali uczestnicy konferencji w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku z udziałem wojewody, lekarzy, dyrektorów szpitali, samorządowców, duchownych.

We wtorek przypada 50. rocznica pierwszego przeszczepu nerki w Polsce. W ciągu 50 lat historii transplantologii w Polsce (dane na koniec grudnia 2015 r.) przeszczepiono ponad 21,4 tys. nerek, dokonano ponad 3,8 tys. przeszczepów wątroby, prawie 2,3 tys. transplantacji serca oraz 142 przeszczepy płuca - poinformował prof. Marek Gacko, podlaski konsultant wojewódzki w dziedzinie transplantologii klinicznej.

W Podlaskiem w 2015 r. dokonano 17 przeszczepów nerek, podczas gdy np. w 2013 r. było ich 26, a najwięcej - 40 - w 2006 r. W 2015 r. pobrano narządy od 9 dawców, choć potencjalnie można było od 22 - poinformował prof. Gacko.

Podkreślano też słabą aktywność podlaskich szpitali w tym zakresie, większość z nich nie ma dotychczas powołanych koordynatorów ds. transplantacji. Regionalny koordynator transplantacyjny Marek Skiba mówił podczas spotkania, że w niektórych ośrodkach mają też miejsce - jak to określił - "niedopuszczalne praktyki", gdy np. dyrekcja szpitala nie płaci personelowi za udział w transplantacjach, podczas gdy należy mu się za to wynagrodzenie.

Dr hab. Andrzej Siemiątkowski, wojewódzki konsultant w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii podkreślił, że wciąż słaba jest organizacja transplantologii, która najczęściej opiera się na entuzjazmie konkretnych ludzi i ich dobrej woli. Jak przykład podał, że na 14 oddziałów intensywnej terapii w Podlaskiem działa tylko 6 koordynatorów ds. transplantologii, z czego trzech w Białymstoku (z danych Poltransplantu wynika, że w całej Polsce jest 261 koordynatorów ds. transplantacji).

Prof. Beata Naumnik, wojewódzki konsultant w dziedzinie nefrologii zauważyła, że aktywność szpitali w zakresie transplantacji spada. W 2014 r. taką aktywność w regionie wykazywały 4 placówki, w 2015 r. tylko 3.

- Zgłoszenie potencjalnego pacjenta do przeszczepienia to energia, wola, entuzjazm i zaangażowanie lekarza, który leczy potencjalnego dawcę - powiedziała. Dodała, że wszystko jest kwestią "organizacji, koordynacji".

Wskazała też, że o transplantacji trzeba rozmawiać z młodzieżą w szkole, w rodzinach, wymieniać opinie i je kształtować, bo ok. 70 proc. osób styka się z tym tematem dopiero wtedy, gdy bezpośrednio ich dotyczy.

Kapelan w szpitalu MSW w Białymstoku ks. Wojciech Demianiuk zaznaczył, że kościół katolicki popiera idee transplantacji. Duchowny podkreślał, że kościół prowadzi akcję "Nie zabieraj narządów do nieba" i gorąco zachęca do tej formy pomocy drugiemu człowiekowi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum