Białystok: zastawkę wszczepiają przez tętnicę udową

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 20 września 2010 20:19

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku w tym roku wykonał już cztery skomplikowane operacje wszczepienia zastawki.

– Za kilka dni ma być piąta i ostatnia w tym roku, bo nie mamy pieniędzy. U pacjentów, u których wykonujemy taki zabieg, jest to jedyna forma ratunku. Są to chorzy o tak wysokim stopniu ryzyka, że standardowej operacji już nie podejmujemy. Walczymy o zwiększenie kontraktu – podkreśla docent Tomasz Hirnle, szef kliniki kardiochirurgii.

Nowatorska metoda różni się od tradycyjnej między innymi tym, że nie trzeba otwierać klatki piersiowej. Lekarze do aorty wprowadzają zwiniętą zastawkę na przykład przez tętnicę udową, tętnicę pod obojczykiem lub przez koniuszek serca. Potem jest ona rozprężana, tak żeby dopasowała się do tętnicy.

Chociaż nowatorski zabieg wszczepienia zastawki jest małoinwazyjny, to nie jest on wcale taki łatwy. W operacji uczestniczy sześciu lekarzy oraz personel pomocniczy. Dodatkowo przyjeżdża też doświadczony lekarz, który za sobą ma już kilkadziesiąt tego typu wszczepień.

– Cały zabieg przeprowadzamy sami, ale zawsze w obecności kogoś, kto w przypadku jakichś problemów mógłby służyć nam radą. Do tej pory wszystkie zabiegi zakończyły się sukcesem - wyjaśnia docent Tomasz Hrinle.

 

Więcej: www.poranny.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum