Białystok: wynajęta firma ma zwalczyć legionellę w szpitalu

Autor: wspolnypozew.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 27 sierpnia 2013 10:41

We wtorek (27 sierpnia) ma się rozstrzygnąć kwestia dalszej walki z bakterią legionelli w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Oferty złożyły 4 firmy - opisały swoje sposoby na wyeliminowanie legionelli, ich koszty, uciążliwość dla szpitala czy czas potrzebny na skuteczną walkę.

Białystok: wynajęta firma ma zwalczyć legionellę w szpitalu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Placówka od dwóch miesięcy walczy z tymi drobnoustrojami, dotąd bezskutecznie. Nie pomogło dwukrotne płukanie rur bardzo gorącą wodą - przypomina Gazeta Współczesna.

Legionella nadal w szpitalnych rurach jest, chociaż już w dużo mniejszej ilości, niż jeszcze w czerwcu. Tymczasem sanepid dał czas do końca sierpnia na rozwiązanie problemu.

Pacjenci kąpią się tylko w zimnej wodzie albo w ogóle, bo bakterią można się zarazić poprzez aerozol - parującą wodę. Drobnoustroje wchłaniają się przez drogi oddechowe i powodują ciężkie zapalenie płuc albo gorączkę podobną do grypy. Utrudnienia są bardzo uciążliwe dla pacjentów, szczególnie dla osób o obniżonej odporności.

Jak poinformował portal rynekzdrowia.pl Jan Bondar, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w 2012 roku odnotowano 10 przypadków wystąpienia chorób spowodowanych bakterią legionelli. Rok wcześniej było ich osiemnaście.

- Mniejsza liczba takich przypadków w ubiegłym roku może wynikać także z tego powodu, że służby sanitarne przed Euro 2012 prowadziły szczególnie skrupulatne kontrole - dodał rzecznik GIS.

Z danych NIZP-PZH wynika, że spośród obiektów będących pod nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej (szpitale i budynki zamieszkania zbiorowego) przekroczenia dopuszczalnej liczby bakterii legionelli stwierdzono w 58 proc. szpitali i 32 proc. obiektów zamieszkania zbiorowego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum