Białystok: wykonują zabiegi laparoskopowe z wykorzystaniem technologii 3D

Autor: Współczesna.pl/Rynek Zdrowia • • 10 października 2013 15:43

Jak przekonują lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, którzy w tym tygodniu wykonali pierwszą operację laparoskopową z użyciem techniki trójwymiarowej, to zupełnie nowa jakość operowania.

Białystok: wykonują zabiegi laparoskopowe z wykorzystaniem technologii 3D
W środę (9 października) przeprowadzono w USK kolejny zabieg w 3D za pomocą nowoczesnego sprzętu laparoskopowego, unikalnego w Polsce. Jest trzy razy droższy niż standardowa aparatura do laparoskopii i kosztuje około 800 tys. zł. 

Białostocka klinika otrzymała sprzęt do testowania jako jedyna w kraju. To dowód uznania dla jej osiągnięć - podaje Gazeta Współczesna

Jako pierwszą białostoccy lekarze wykonali w technologii 3D laparoskopową operację bariatryczną. Był to zabieg mankietowego wycięcia żołądka u kobiety z otyłością i istniejącymi dodatkowymi obciążeniami. Chora miała nadciśnienie, chorobę wieńcową, duże ryzyko cukrzycy.

Tego typu zabiegi lekarze z białostockiej kliniki wykonują od lat, ale w tradycyjnej technice laparoskopowej. Technika trójwymiarowa pozwala na uzyskanie obrazu przestrzennego. Pokazuje dokładnie, który narząd jest pod narzędziem, a który poza jego zasięgiem; obraz nie jest płaski. 

Kamera umieszczana na ramieniu robota, może obracać się pod wieloma kątami. Sterowana jest pilotem, przez co eliminowane są drgania. 

Więcej: www.wspolczesna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum