Białystok: wkrótce ruszy drugie laboratorium do testów w kierunku koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 marca 2020 19:06

Trwają przygotowania do uruchomienia w stolicy Podlasia drugiego laboratorium, gdzie będzie można przeprowadzać testy w kierunku koronawirusa. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) zapowiada, że laboratorium ruszy w przyszłym tygodniu.

Uczelnia czeka na dostarczenie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego w laboratorium Fot. Shutterstock

Dotychczas w Białymstoku badania pod kątem koronawirusa są prowadzone w jednym laboratorium, które działa w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Powstało we współpracy i dzięki wsparciu UMB, który wypożyczył dwa urządzenia, pomaga także kadra uczelni.

Prorektor ds. nauki i rozwoju UMB prof. Marcin Moniuszko powiedział w czwartek PAP, że uczelnia czeka na dostarczenie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego w laboratorium.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił w czwartek po południu podczas transmisji internetowej, że dotychczas w regionie pobrano do badań 768 próbek pod kątem koronawirusa. W regionie potwierdzono dotąd 10 przypadków, 3 tys. 381 osób podlega kwarantannie, 479 jest pod nadzorem epidemiologicznym. Wszyscy pacjenci w regionie z potwierdzoną chorobą COVID-19 są hospitalizowani - poinformował wojewoda.

Wojewoda podkreślił, że laboratorium w wojewódzkim sanepidzie pracuje przez całą dobę, wykonuje do stu testów w ciągu 24 godzin, a ich liczba zwiększa się. Bohdan Paszkowski poinformował, że drugie laboratorium w Białymstoku będzie wykonywać podobną, "porównywalną" liczbę testów.

Paszkowski poinformował również, że ze względy na stale zmieniającą się sytuację trwają działania, by - jak to określił - "potencjał" na przeprowadzanie testów w regionie był jeszcze większy. Zaznaczył, że zależy to m.in. od dostępności zamawianego sprzętu, terminów realizacji zamówień.

Wojewoda przypomniał, że na wyposażenie pierwszego laboratorium w Białymstoku pozyskano 500 tys. zł z budżetu państwa. Zaznaczył, że część kupionego sprzętu jeszcze nie została dostarczona.

Izabela Próchnicka - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum