Białystok: transplantologia potrzebuje wsparcia

Autor: Kurier Poranny/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2010 14:27

Przeszczep to szansa na życie - takie hasło wśród mieszkańców regionu będzie promować Podlaskie Stowarzyszenie na rzecz Transplantologii, które rozpoczęło akcję "Wspomagaj potrzebujących".

Stowarzyszenie będzie organizować cykl spotkań ze znanymi sportowcami i zachęcać ludzi do pomagania m.in. chorym, którzy potrzebują przeszczepów.

- Pod względem liczby dawców ciągle jesteśmy w ogonie Europy. Statystki pokazują, że blisko 90 proc. Polaków jest przychylna transplantologii. Kiedy jednak przychodzi do podjęcia decyzji o oddaniu narządu bliskiego zmarłego, co drugi mówi nie - mówi prof. Michał Myśliwiec, kierownik Kliniki Nefrologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Przypomina, że transplantacja to często jedyna szansa na życie. Szczególnie, kiedy chory musi mieć przeszczep wątroby czy serca.

- Na przeszczep nerek w naszej placówce czeka w tej chwili 50 chorych. Może ich życie nie jest bezpośrednio zagrożone, ale jest bardzo uciążliwe. Wielogodzinne dializy, specjalna dieta. Nie mogą nawet wyjechać na dłuższą wycieczkę – przypomina prof. Myśliwiec.

Więcej w Kurierze Porannym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum