Białystok: tam smog skraca życie o prawie 2 lata

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2014 10:33

Za szkodliwe pyły unoszące się nad Białymstokiem odpowiadamy głównie mieszkańcy, paląc w domowych piecach m.in. śmieciami. Tymczasem smog skraca im życie o 21 miesięcy.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, polski dziennikarz wykorzystując wzór stworzony przez chińsko-izraelski zespół naukowy, umożliwiający wyliczenie wpływu zanieczyszczonego powietrza na długość ludzkiego życia, zbadał te zależności w polskich miastach.

W najczystszym pod tym względem Sopocie, szkodliwe mikropyły skracają przewidywaną długość życia o ponad rok. W zamykających ranking Krakowie, Rybniku i Nowym Sączu - to znacznie ponad trzy lata.

Białystok, czyli stolica zielonych płuc Polski, znajduje się mniej więcej w połowie stawki - statystycznie z powodu smogu mieszkańcy umierają tu o 21 miesięcy wcześniej, niż umieralibyśmy oddychając idealnie czystym powietrzem.

Polscy pecjaliści do chińsko-izraelskich wyliczeń podchodzą sceptycznie, podkreślając że na wpływ smogu na zdrowie i długość życia wpływa bardzo wiele czynników, w tym indywidualne predyspozycje organizmu. Generalnie jednak zgadzają się co do tego, że smog znacząco skraca życie, również w kraju.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum