Białystok: są dwa oddziały pediatrii zabiegowej, będzie jeden

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2010 17:36

Mimo wątpliwości prawnych w Białymstoku podjęto decyzję o likwidacji przynoszącego straty oddziału pediatrycznego.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Jędrzeja Śniadeckiego w Białymstoku ma zostać zlikwidowana pediatria zabiegowa – zdecydowali radni sejmiku województwa. Wcześniej prokuratura uznała, że ta likwidacja narusza konstytucję i skierowała sprawę do wojewody.

O likwidację oddziału pediatrii zabiegowej i przekształcenie szpitala wystąpił zarząd województwa, który sam podjął w listopadzie 2009 roku decyzję w tej sprawie. Teraz wypowiedzieli się w tej sprawie radni. Zarząd argumentował to m.in. tym, że oddział przynosi straty, brakuje na nim pacjentów, nie ma tam właściwych warunków do leczenia, sprzęt jest stary, a spełnienie wymagań zgłoszonych przez sanepid wymagałoby wysokich nakładów.

Likwidacja oddziału pediatrii zabiegowej ma być jednym z elementów planu szerokiej restrukturyzacji szpitala wojewódzkiego w Białymstoku. To jeden z największych szpitali w regionie, a jednocześnie najbardziej zadłużony. Dług sięga 70 mln zł.

Jak podano podczas sesji sejmiku strata za 2009 r. to 1,6 mln zł, choć pediatria nie jest jedynym, ani nawet czołowym oddziałem przynoszącym największe straty. Przeciwnicy likwidacji pytali więc, dlaczego ma być likwidowany właśnie ten.

Czy likwidacja zostanie zakwestionowana i czy uchwała jest zgodna z prawem będą oceniać - w trybie nadzoru - prawnicy wojewody podlaskiego. W piątek (19 marca) do wojewody wpłynęła bowiem opinia białostockiej prokuratury o tym, że ta likwidacja narusza konstytucję. Sprawę likwidacji – jeszcze na etapie decyzji podjętej przez zarząd województwa, a nie podlaski sejmik – badała prokuratura na wniosek rodziców małych pacjentów.

Jak powiedziała rzeczniczka wojewody podlaskiego Jolanta Gadek, prokuratura wnioskowała do wojewody o uchylenie wcześniejszej decyzji zarządu województwa w tej sprawie argumentując to tym, że narusza to zapisy konstytucji, bo zgodnie z nią, obowiązkiem władzy publicznej jest zapewnienie szczególnej opieki medycznej dzieciom. Likwidacja, w ocenie prokuratury – pogorszy dzieciom dostęp do usług medycznych.

Gdy pediatria zabiegowa w szpitalu wojewódzkim zostanie zlikwidowana, w Białymstoku zostanie tylko jeden szpital z taką specjalnością – Dziecięcy Szpital Kliniczny, który ma przejąć pacjentów z likwidowanego oddziału.

Dyrektor tego szpitala dr Anna Iwaszkiewicz-Pawłowska mówiła radnym, że szpital bez problemu przyjmie pacjentów i nie wymaga to większych nakładów. Również NFZ zadeklarował, że problemu nie widzi, bo nie ma znaczenia, gdzie będą kupione świadczenia, na które pieniądze są zagwatantowane.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum