Białystok: ruszają bezpłatne badania dziecięcych stóp

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2019 18:59

W Centrum Ortopedyczno-Protetycznym w Białymstoku ruszają bezpłatne badania stóp dla dzieci. Od 1 sierpnia do 30 września br. fizjoterapeuci będą pomagać w doborze butów do szkoły, a w razie konieczności, zaproponują specjalną wkładkę korygującą lub skierują na dodatkowe konsultacje u specjalistów. To kolejna edycja tej akcji.

Białystok: ruszają bezpłatne badania dziecięcych stóp
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Rodzice przywiązują coraz większą uwagę do obuwia, w jakim chodzą ich dzieci. Niestety, kapcie czy buty na zmianę do przedszkola lub szkoły dalej są traktowane po macoszemu. A to wielki błąd, ponieważ młodzi ludzie noszą je nawet przez 9 godzin dziennie - zaznaczają specjaliści.

Przypominają, że dobre buty powinny być idealnie dopasowane do stopy, zarówno na długość, jak i szerokość. Ważne też, aby były lekkie, przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów. Ponadto warto sprawdzić czy mają elastyczną podeszwę, która zapewnia naturalne ruchy i sprawia, że wszystkie mięśnie i więzadła odpowiednio pracują.

- Buty muszą być stabilne, ale, wbrew powszechnym opiniom, niekoniecznie za kostkę. Wysokie obuwie wskazane jest wtedy, gdy istnieje potrzeba dodatkowej stabilizacji, bo dziecko stawia koślawo stopy. Ale nic to nie da, jeśli wewnątrz stopa będzie miała zbyt dużo luzu - tłumaczy Grzegorz Tomkiewicz, fizjoterapeuta z Centrum Ortopedyczno-Protetycznego w Białymstoku.

- Odpowiednie obuwie ma ogromne znaczenie także dla kręgosłupa, dlatego przede wszystkim warto postawić na profilaktykę, która zapobiegnie późniejszym dolegliwościom - dodaje fizjoterapeuta.

Z myślą o przedszkolakach i uczniach, COP zorganizował akcję „Z nowym rokiem zdrowym krokiem”, podczas której fizjoterapeuci będą udzielać fachowych porad dotyczących zdrowia stóp i kręgosłupa. Pomogą także wybrać odpowiednie obuwie oraz zlecą dodatkowe badania, a w razie potrzeby zaproponują wkładkę korygującą lub dadzą zalecenia dotyczące ćwiczeń korekcyjnych. Badanie trwa kwadrans i jest całkowicie bezbolesne.

W tym roku do akcji włączył się także Ośrodek Rehabilitacji Armedis, który specjalizuje się w leczeniu wad postawy. - Dzięki współpracy z Armedis porada będzie kompleksowa - eksperci wezmą pod uwagę nie tylko stopy, ale także ich stan oraz sposób chodzenia, co ma wpływ na sprawność całego ciała - tłumaczy Marta Malesza-Sitarek, koordynatorka akcji.

Wszyscy zainteresowani bezpłatnymi konsultacjami w ramach akcji mogą dokonać rezerwacji, dzwoniąc pod numer: 500 595 947. Badania odbywać się będą w siedzibie COP przy ul. Ryskiej 1 bud. E w Białymstoku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze