Białystok: powstaje nowoczesne centrum rehabilitacji

Autor: DMX/Rynek Zdrowia • • 22 sierpnia 2011 13:38

W ciągu miesiąca w Białymstoku powinno rozpocząć pracę Centrum Rehabilitacyjne Omeda. Placówka zamierza też pozyskać środki unijne na uruchomienie ośrodka rehabilitacji kardiologicznej.

Białystok: powstaje nowoczesne centrum rehabilitacji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje Mirosław Pormańczuk, fizjoterapeuta, prezes firmy Omeda Rehabilitacja, poza tradycyjnymi zabiegamii rehabilitacji narządu ruchu, placówka będzie oferować dodatkowo niedostępną w innych ośrodkach w województwie rehabilitację dzieci otyłych oraz rehabilitację stomatologiczną.

Właściciele firmy złożyli wniosek o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w ramach podlaskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dla mikrofirm. Liczą na dodatkowe fundusze na zakup innowacyjnych urządzeń.Zamierzają otworzyć jedyną w regionie rehabilitację kardiologiczną, której szybkie uruchomienie uzależniają właśnie od ewentualnej eurodotacji. W planach jest zakup komory tlenowej. W całej Polsce jest zaledwie kilka urządzeń tego rodzaju.


- Wykorzystanie komory do terapii tlenowej będzie miało znacznie szersze zastosowanie, niż tylko w rehabilitacji. Terapia przy jej pomocy stosowana jest m.in. w przypadku niedotlenienia organizmu, w wyniku zaczadzeń lub osób które tonęły - informuje Mirosław Pormańczuk
.

I wyjaśnia, że ten rodzaj rehabilitacji kardiologicznej jest praktykowany na świecie w przypadku niedotlenienia mięśnia sercowego, po jego zawale i w okresie rekonwalescencji. Centrum planuje prowadzenie badań związanych z tą innowacyjną metodą, a następnie przedstawienie ich wyników na specjalnie zorganizowanej konferencji.

- W tym celu podpisaliśmy już porozumienie o współpracy z warszawską Akademią Wychowania Fizycznego - informuje Mirosław Pormańczuk.Na mocy parafowanego dokumentu białostockie centrum rehabilitacyjne wdroży, opracowany wspólnie z  warszawskimi naukowcami, projekt rehabilitacji kardiologicznej z zastosowaniem hiperbarycznej terapii tlenowej.

- Rehabilitację kardiologiczną uruchomimy na pewno, widzimy tu bowiem ogromny potencjał i wielkie zapotrzebowanie pacjentów. Jeśli jednak przyjdzie nam sfinansować to przedsięwzięcie własnym sumptem, musimy liczyć się z "poślizgiem" - dodaje Pormańczuk.

Władze firmy zamierzają ubiegać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum