DMX/Rynek Zdrowia | 22-08-2011 13:38

Białystok: powstaje nowoczesne centrum rehabilitacji

W ciągu miesiąca w Białymstoku powinno rozpocząć pracę Centrum Rehabilitacyjne Omeda. Placówka zamierza też pozyskać środki unijne na uruchomienie ośrodka rehabilitacji kardiologicznej.

Jak informuje Mirosław Pormańczuk, fizjoterapeuta, prezes firmy Omeda Rehabilitacja, poza tradycyjnymi zabiegamii rehabilitacji narządu ruchu, placówka będzie oferować dodatkowo niedostępną w innych ośrodkach w województwie rehabilitację dzieci otyłych oraz rehabilitację stomatologiczną.

Właściciele firmy złożyli wniosek o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w ramach podlaskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dla mikrofirm. Liczą na dodatkowe fundusze na zakup innowacyjnych urządzeń.Zamierzają otworzyć jedyną w regionie rehabilitację kardiologiczną, której szybkie uruchomienie uzależniają właśnie od ewentualnej eurodotacji. W planach jest zakup komory tlenowej. W całej Polsce jest zaledwie kilka urządzeń tego rodzaju.


- Wykorzystanie komory do terapii tlenowej będzie miało znacznie szersze zastosowanie, niż tylko w rehabilitacji. Terapia przy jej pomocy stosowana jest m.in. w przypadku niedotlenienia organizmu, w wyniku zaczadzeń lub osób które tonęły - informuje Mirosław Pormańczuk
.

I wyjaśnia, że ten rodzaj rehabilitacji kardiologicznej jest praktykowany na świecie w przypadku niedotlenienia mięśnia sercowego, po jego zawale i w okresie rekonwalescencji. Centrum planuje prowadzenie badań związanych z tą innowacyjną metodą, a następnie przedstawienie ich wyników na specjalnie zorganizowanej konferencji.

- W tym celu podpisaliśmy już porozumienie o współpracy z warszawską Akademią Wychowania Fizycznego - informuje Mirosław Pormańczuk.Na mocy parafowanego dokumentu białostockie centrum rehabilitacyjne wdroży, opracowany wspólnie z  warszawskimi naukowcami, projekt rehabilitacji kardiologicznej z zastosowaniem hiperbarycznej terapii tlenowej.

- Rehabilitację kardiologiczną uruchomimy na pewno, widzimy tu bowiem ogromny potencjał i wielkie zapotrzebowanie pacjentów. Jeśli jednak przyjdzie nam sfinansować to przedsięwzięcie własnym sumptem, musimy liczyć się z "poślizgiem" - dodaje Pormańczuk.

Władze firmy zamierzają ubiegać się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.