Białystok: pacjenci zostaną zbadani na SOR, ale mogą być odesłani do innego szpitala

Autor: PAP, Kurier Poranny, RZ/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2019 10:25

Białostoccy pacjenci z mniej pilnymi przypadkami narzekają, że szpitalny oddział ratunkowy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, najpierw ich rejestruje, są badani, a następnie odsyłani do szpitala dyżurnego. Chcą wiedzieć dlaczego nie mogą pozostać w tej placówce, do której się zgłosili.

Białystok: pacjenci zostaną zbadani na SOR, ale mogą być odesłani do innego szpitala
Rozwiązaniem, które ma usprawnić działanie SOR-ów będą tzw. ostre i tępe dyżury. W praktyce obsada lekarska i pielęgniarska zostanie dostosowana do charakteru dyżuru w szpitalu. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Katarzyna Malinowska-Olczyk tłumaczy, że placówka nie ma codziennie ostrego dyżuru na wszystkich oddziałach. Jeśli w taki dzień do szpitala zgłosi się pacjent, lekarz i tak musi go przyjąć, dokładnie zbadać, sprawdzić czy nie ma zagrożenia dla życia chorego, a na końcu zdecydować, co dalej. Gdy uzna, że potrzebna jest pomoc internisty, odsyła chorego do szpitala, który ma ostry dyżur.

Aby pacjent nie musiał jeździć od szpitala do szpitala, rzecznik zaleca by przed udaniem się do placówki opieki zamkniętej zapytał lekarza pierwszego kontaktu, który go kierował, jaki szpital ma w danym dniu ostry dyżur - mówiła rzecznik, wypowiadając się dla Kuriera Porannego.

Jak już pisaliśmy szpitalny oddział ratunkowy (SOR) w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku bierze udział, jako jeden z czterech szpitali w kraju, w pilotażu zmian organizacji pracy SOR.

Ministerstwo Zdrowia chce, aby pacjenci docierający do szpitalnych oddziałów ratunkowych byli poddawani triażowi medycznemu, nadającemu kategorię pilności według tych samych zasad w całym kraju. Obszar przyjęć w SOR wyposażony zostanie w urządzenia generujące kolorowe opaski dla pacjenta, z numerem w kolejce.

Szczegóły tego rozwiązania znajdują się w przyjętym we wtorek (5 lutego) przez rząd projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Zagadnienia związane ze zmianami w organizacji sytemu ratownictwa medycznego będą dyskutowane przez ekspertów podczas sesji "Ratownictwo medyczne – zdążyć przed tragedią" na IV Kongresie Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.). Program Kongresu i rejestracja na stronie: www.hccongress.pl

Regulacja wprowadza jednolite zasady tzw. segregacji medycznej pacjentów w SOR-ach. Obowiązkowe będzie grupowanie pacjentów w SOR-ach według stopnia pilności udzielenia świadczenia, czyli stanu zagrożenia życia i zdrowia. Autorzy projektu oceniają, że powinno to zwiększyć ich bezpieczeństwo i poprawić komfort pracy personelu medycznego, odpowiedzialnego za prawidłową ocenę stanu zdrowia pacjentów.

Specjalny system będzie też szacował czas oczekiwania pacjenta. W przypadkach, które mogą być załatwiane podczas wizyty u internisty lub lekarza rodzinnego, pacjentom będzie przyznawany kolor niebieski, oznaczający najniższy kod pilności. Wtedy czas oczekiwania może wydłużyć się do wielu godzin.

Kolejnym rozwiązaniem, które ma usprawnić działanie SOR-ów będą tzw. ostre i tępe dyżury. W praktyce obsada lekarska i pielęgniarska zostanie dostosowana do charakteru dyżuru w szpitalu.

Szpital pełniący tzw. ostry dyżur będzie miał zwiększoną liczbę personelu, natomiast pełniący tzw. tępy dyżur będzie dysponował mniejszą obsadą (jeśli pacjent trafi na taki dyżur to zostanie przyjęty, ale może czekać dłużej na udzielenie pomocy).

Na tzw. ostre dyżury będą kierowane karetki pogotowia. Harmonogramy dyżurów (ostrych i tępych) będą ustalane przez wojewodę na wniosek szpitali w porozumieniu z NFZ. Harmonogramy będą zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) każdego wojewody i na BIP oddziału wojewódzkiego NFZ - pacjenci będą mogli sprawdzić, do którego szpitala najlepiej się udać.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum